Haberler

26 Ağustos 2016

Etnospor Kültür Festivali İstanbul'da Başladı

Geleneksel sporların yeniden canlandırılması amacıyla Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından organize edilen Etnospor Kültür Festivali bugün başladı. Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan festival alanında kurulan TİKA standını ziyaret ederek, TİKA faaliyetleri ile ilgili bilgi aldı.

Bu yıl Türkiye’de ilki gerçekleştirilen ve geleneksel spor dallarının tanıtılması, profesyonelleşmesi ve olimpiyatlara hazırlanması amacıyla düzenlenen festivalde, ata sporları birbirinden başarılı ve yetenekli sporcular tarafından adeta yeniden canlandırıldı.

Festivalin açılışına, Dünya Etno Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İl Başkanı Selim Temurci, TİKA Başkanı Serdar Çam, milletvekilleri, belediye başkanları ve on binlerce vatandaş katıldı.

TİKA’nın da destek verdiği festivalin açılış konuşmasını yapan Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan: ’Kendi genlerimizde olan kendi inanç sistemimizle yoğrulmuş renklerle boyandığımız zaman, tarihe damgasını vurmuş Türk milleti olarak, geleceğe de damga vurma iddiasını taşıyabiliriz’’ diye konuştu.

Geleneksel sporların Türkiye'de hak ettiği değeri görmediğini bildiklerini anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yakın zamanda 15 Temmuz hadisesinin de ortaya koyduğu gibi geleceğin milleti olarak çok daha iddialı yürüyüş sergileyeceksek, unutulmaya yüz tutmuş dilimizle, edebiyatımızla, sanatımızla, estetik anlayışımızla, sporlarımızla yeniden kucaklaşmak, bunlarla yeniden kuşanmak durumundayız. Ancak bu şekilde kendi genlerimizde olan, binlerce yıldır kendi inanç sistemimizle, kendi değerlerimizle yoğrulduğumuz, tarihe damgasını vurmuş Türk milleti olarak geleceğe damga vurabiliriz." diye konuştu.

Özellikle gençlerin yoğun ilgi gösterdiği Etnospor Kültür Festivali alanında TİKA tarafından kıl çadır ve tanıtım standı kuruldu. Festivalin açılışının ardından TİKA standını ziyaret eden Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan TİKA’nın faaliyetleri ile ilgili bilgi aldı. TİKA standında kendisine hediye edilen, 10 ciltlik Büyük Türkçe Sözlük’ü inceleyen Erdoğan, TİKA’ya çalışmalarında başarılar diledi.

Festivalin ilk gününde kökbörü, kuşak güreşi, aba güreşi, atlı cirit, atlı okçuluk, aşık oyunu, şalvar güreşi, mas güreşi, yaya okçuluğu, yağlı güreş ve geleneksel çocuk oyunları etkinlikleri gerçekleştirildi. Festival, 28 Ağustos Pazar günü yapılacak etkinliklerle sona erecek.

Sonraki Haber

Türk Halkları Kongresi FETÖ Tehdidine Karşı Uyardı

Moldova Cumhuriyeti Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi'nde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA)’nın katkılarıyla gerçekleştirilen "Türk Halkları Kongresi"nde Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi ve bu girişimin Türk dünyasına yansımaları ele alındı. Orta Asya’dan...