Haberler

18 Temmuz 2014

Etiyopya'da 40 Yetim Aileye Hayvancılık Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Etiyopya’nın Başkenti Addis Ababa’ya 430 kilometre mesafede bulunan Bale Robe şehrinde gerçekleştirilen süt ineği yetiştiriciliği projesi kapsamında ihtiyaç sahibi 40 yetim aileye birer adet gebe süt ineği ve birer ton yem desteğinde bulunuldu.

TİKA Etiyopya’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Etiyopya’da birçok alanda önemli projeler gerçekleştiren TİKA tarafından herhangi bir geliri olmayan ihtiyaç sahibi 40 yetim aileye birer adet hamile süt ineği ve birer ton yem dağıtıldı. Dağıtım törenine TİKA yetkilileri, Bale Robe şehir yöneticileri, proje ortakları İHH ve yerel STK’lar ile vatandaşlar katıldı.

Törende konuşma yapan Bölge yöneticileri şehirlerinde bu derece önemli bir projenin ilk defa gerçekleştiğini belirterek, şehirlerinin hayvancılık yapmaya oldukça elverişli olduğunu ancak birçok ailenin hayvan satın alma gücünün olmadığını söyledi. Bölge yöneticileri TİKA tarafından gerçekleştirilen söz konusu proje kapsamında ailelerin kendi ihtiyaçlarını giderebilecek düzenli bir gelir elde edeceklerini vurgulayarak, TİKA ve Türk STK’ları ile işbirliklerinin devam etmesi temennisinde bulundular.

TİKA Etiyopya Koordinatör Yardımcısı İsmail Coşgun ise, Etiyopya’da gerçekleştirdikleri kalkınma ve işbirliği projelerinden bahsederek dost ve kardeş Etiyopya halkının her zaman yanında olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Amaçlarının sürdürülebilir projelerle paydaş ortakların hayat standartlarının yükselmesine katkı sağlamak olduğunu ifade eden TİKA Etiyopya Koordinatör Yardımcısı Coşkun, TİKA tarafından gerçekleştirilen söz konusu projenin hayırlı olması dileklerinde bulundu.

TİKA Tarım ve Hayvancılık Uzmanı Galip Yılmaz da, projenin bölge halkı için önemine değinerek, projenin başarılı olması için dönem dönem hayvanların durumlarını takip edeceklerini sözlerine ekledi. Konuşmaların tamamlanması ile tören sona erdi. Törenin ardından TİKA Tarım ve Hayvancılık Uzmanı Yılmaz ve İHH yetkilisi Yakup Işık ahırlarda incelemelerde bulunarak, dağıtım sonrası hayvan besiciliği konusunda ailelere 2 günlük eğitim verdi.

Sonraki Haber

Doğu Makedonya Valandova ve Doyran Bölgesinde Arıcılara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Makedonya’da Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi kapsamında Doğu Makedonyalı vatandaşlara arı ile arıcılık araç ve gereçleri desteğinde bulunuldu. Doğu Makedonya halkının sosyal ve ekonomik olarak kalkınmalarına destek vermek ve arıcılık...