Haberler

14 Nisan 2015

Etiyopya'da 10 İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Etiyopya’nın Afar Eyaleti şehirlerinden Awash'da 10 ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne malzeme desteği sağlandı.

TİKA Etiyopya’da faaliyet alanını genişletiyor. TİKA ülkemizin yaklaşık 1,5 katı yüzölçümü büyüklüğünde ve 95 milyon nüfuslu ülkenin her bir yanında başta eğitim olmak üzere birçok alanda projelerini hayata geçiriyor. TİKA Addis Ababa Ofisi tarafından Afar Eyaleti şehirlerinden Awash'da 10 ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne malzeme desteği sağlandı. İlk defa bilgisayarla tanışan ilçe yetkilileri sevinçlerini ifade etmekte zorlanarak; "Bu yardım sayesinde eğitimin kalitesinin yükseleceğini ve okuma yazma oranlarının çok düşük seyrettiği bölgede TİKA tarafından yapılan malzeme, donanım ve eğitim materyalleri ile okula gitme oranının artacağını" ifade ettiler. Yetkililer ayrıca; ülkemize, Türk halkına ve TİKA'ya teşekkürlerini ilettiler.

Etiyopya'da eğitim-öğretim sistemi Fedaral hükümetin dışında Eyalet başkanlıkları tarafından veriliyor birbirlerinden çok farklı olan bu eyaletler arasında farklı dil, farklı kimlik ve farklı etnik gruplar bulunuyor.

Eğitime yönelik gerçekleştirilen bu faaliyetle doğrudan ya da dolaylı 42.000 öğrenci/eğitim camiasının faydalanacağı öngörülüyor.

Sonraki Haber

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İşbirliğinde Moldova Gümrük Personeline Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğinde Moldova Gümrük İdaresi’nden gelen ve 6 kişiden oluşan 2 ayrı gruba Ankara’da eğitim verildi. Türkiye ile Moldova arasında 5 Şubat 2014 tarihinde...