Haberler

08 Ocak 2016

Etiyopya’da Somalili Mültecilere Tekstil Malzemesi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da yaşayan Somalili mültecilere tekstil malzemesi ve ekipman desteğinde bulunuldu.

TİKA, Etiyopya’da gerçekleştirdiği projelerine bir yenisini daha ekledi. İç çatışmalar ve savaş nedeniyle bölgelerinden göç etmek zorunda kalan birçok Somalili Etiyopya’ya göç etmek zorunda kalmıştı. Somalililer kendi gelenek ve kültürlerini muhafaza etme gayretinde olarak, eğitim ve öğrenim sorunlarını da yine kendi imkânları dâhilinde çözerek yaşamlarını sürdürüyorlar.

Etiyopya içinde mülteci durumunda yaşayan Somaliler, sahip oldukları mesleklerini devam ettirerek üretici olmaları, kendi kendilerine yeterli olmaları ve kendi içlerindeki döngüyü sağlayarak yaşamlarına destek olunması amacıyla TİKA tarafından Somalili mültecilere tekstil malzemesi ve ekipman desteğinde bulunuldu.

TİKA tarafından temin edilen ekipman ve malzemeler düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törende birçok Somalili söz alarak duygularını dile getirdi. Açıklamada bulunan Somalilerin içerisinde Somalili çocuklara terzilik hem de İngilizce dersleri veren Nejiba Yasin Hassan, “Bizim istediğimizi siz bize verdiniz. Bize çok kıymetli şeyler getirdiniz. Bundan sonrada yanımızda olmaya devam edin. Çünkü Türkiye başka ülke değil Türkiye bizim kendi ülkemizdir” ifadelerinde bulundu.

Sonraki Haber

Türkmenistan’da Sahabe Türbeleri Restorasyonu Çalışmalarında Sona Yaklaşıldı

Türkmenistan Hükümeti ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) arasında imzalanan Hakem el-Gıfâri ile Bureyde el-Eslemi Sahabe Türbelerinin Restorasyonu ve Çevre Düzenlemesi Projesi İşbirliği Protokolü kapsamında TİKA tarafından Merv’de yürütülen restorasyon çalışmalarında sona yaklaşıldı....