Haberler

04 Haziran 2015

Etiyopya’da Model Graduates Sivil Toplum Kuruluşuna Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Etiyopya’da Model Graduates sivil toplum kuruluşuna donanım desteğinde bulunuldu.

TİKA'nın Etiyopya'da eğitim alanında yaptığı çalışmaları devam ediyor. TİKA Etiyopya'da çeşitli sivil kuruluşları ile işbirliği halinde eğitim projelerinden birini daha hayata geçirdi.

Etiyopya’da eğitimin yetersiz olduğu birçok bölgede özellikle sivil toplum kuruluşları eğitim alanında önemli çalışmalar yapıyor. Söz konusu STK’lar okuma yazma oranına katkı sağlayarak bir ülkenin kalkınmasının eğitimle başlayacağı bilinciyle okuma yazma oranı ve eğitimin kalitesinin artırılması yönünde faliyetler düzenliyor.

Model Graduates Initiative for Edication and Training sivil toplum kuruluşu bunlardan biri ve özellikle Afar Bölgesi'nde yaptığı çalışmalarla biliniyor.  Model Graduates Initiative for Edication and Training sivil toplum kuruluşu; kadınlara yönelik eğitim faaliyetlerinde bulunuyor. Üniversite sınavına hazırlanan yoksul öğrencilere karşılıksız kurslar düzenleyerek, üniversiteye girmeye hak kazanmış öğrencilere yönelik olarakta burslar temin etmekte ayrıca yüksek lisans ve doktora gibi akademik çalışmalar öğrenciler içinde rehberlik hizmetleri sağlıyor.

TİKA'nın mobilyadan, elektronik eşyaya kadar ihtiyaç olan tüm malzemelerin temin edilmesi ile kırsalda çalışmalar yapan söz konusu sivil toplum kuruluşunun hizmet kapasitesinin artırılması amaç edilerek Etiyopya'da ki eğitim kalitesinin artırılması yönünde önemli bir faaliyet gerçekleşmiş oldu.

Yetkililer yapmış oldukları konuşmada, TİKA’ya sağladığı destekten dolayı teşekkürlerini ilettiler.  Malzemeler düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törenin ardından TİKA işlemeli el yapımı saat TİKA yetkililerine hediye edildi.

Sonraki Haber

Kırgızistan'da 3 Köyün İçme Suyu Sorunu Çözüldü

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgızistan'ın kuzeyindeki Çuy Eyaleti'ne bağlı 3 köyün içme suyu ihtiyacını karşılayacak projeyi tamamlayarak hizmete açtı. TİKA, Kırgızistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA Kırgızistan'ın kuzeyindeki Çuy...