Haberler

22 Mart 2017

Etiyopya’da Kabribayah Kadın ve Çocuk Sağlığı Merkezi'ne Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Etiyopya'nın Somali Eyaleti'nde bulunan Kadın ve Çocuk Sağlığı Merkezi'ne tıbbi ekipman desteğinde bulunuldu.

TİKA, Etiyopya’da sağlık alanında gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda TİKA, Etiyopya'nın Somali Eyaleti'nde bulunan Kadın ve Çocuk Sağlığı Merkezi'ne tıbbi ekipman desteği verildi.

Somali Eyaleti'nin Başkenti olan Jijiga'ya 50 kilometre mesafede yer alan Kabribayah şehrinde bulunan Kadın ve Çocuk Sağlığı Merkezi'ne ultrason cihazı, doğum yatağı, hasta yatağı, muayene sedirinden oluşan toplamda 15 farklı kalem tıbbi ekipman yardımı gerçekleştirildi.

TİKA tarafından temin edilen malzemeler, düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törende konuşan Kabribayah Sağlık Grup Başkanı Abdullah Sultani, şehirlerindeki tek ultrason cihazının TİKA katkılarıyla hastanelerinde olduğunu belirterek, “Daha önce Jijiga'ya gidiliyordu, TİKA'nın yapmış olduğu ekipman temini ile kısa sürede günlük hizmet verdiğimiz hasta sayısında artış görüldü. Bu büyük bir destek oldu, Türk halkına teşekkürlerimizi iletiyoruz” ifadelerinde bulundu.

Kabribayah şehri Belediye Başkan Vekili Fartum Hasan Ali ise yaptığı konuşmasında; "Bunlar bizim için hayat farkı yaratacak malzemeler" ifadesinde bulunarak, TİKA’ya teşekkürlerini dile getirdi. 

Sonraki Haber

TİKA’dan Karadağ Mehmed Fatih Kız Medresesine Destek

Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’da bulunan Mehmed Fatih Medresesi bünyesinde faaliyet gösteren Kız Medresesi’nin teknik donanımı ve çevre düzenlemesi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tamamlanarak hizmete açıldı. Karadağ Milli Eğitim Bakanlığınca resmi medrese olarak...