Haberler

19 Haziran 2015

Etiyopya’da Afar Eyaleti Ayssaita Bölge Hastanesi'ne Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Etiyopya'nın Afar Eyaleti'nde bulunan Aysseita Bölge Hastanesi'nin hizmet kapasitesinin artırılması kapsamında tıbbi ekipman desteğinde bulunuldu. 

Geniş bir yüzölçüme sahip Etiyopya eyalet sistemi ile yönetiliyor. Özellikle kırsala gidildikçe imkânsızlıklar daha yoğun biçimde göze çarpıyor. TİKA, nüfusun yoğun olduğu ve Afar Eyaleti'nde bulunan Ayssaita Bölge Hastanesi'ne  hasta yatağı, ultrason cihazı, diş çekim seti ve solunum makinesi olmak üzere toplamda 28 farklı kalemden oluşan 138 adet tıbbi ekipman desteğinde bulundu. TİKA tarafından temin edilen malzemeler düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

Törene, Afar Eyaleti Sağlık Bakanı Ali Huseyin, TİKA Etiyopya Koordinatörü İsmail Durhat, TİKA yetkilileri,  Ayssaita bölge sakinleri ve hastane çalışanları katıldı. Törende konuşan Afar Eyaleti Sağlık Bakanı Huseyin, TİKA tarafından temin edilen malzemelerle daha iyi hizmet vermeye çalışacaklarını belirterek, “Afar halkı ve Eyalet yöneticileri adına yapılan bu yardımlardan dolayı teşekkür ederiz. Çocuklar, anneler, doğum ünitesi için gerekli tüm malzemeler temin edilmiştir” dedi.

Daha önce sağlık ocağı iken hastaneye dönüştürülmüş olan Aysseita Bölge Hastanesi'nde bazı tetkikleri yaptırmak için 60 km mesafeye gidildiğini söyleyen Afar Eyaleti Sağlık Bakanı Huseyin, “Bundan böyle Türk Devleti'nin temin ettiği bu malzemeler ile tüm tetkiklerimizi burada yapma imkânımız olacak” diye konuştu. Afar Eyaleti Sağlık Bakanı Huseyin, söz konusu projenin gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Afar Eyaleti'nde 6 hastane bulunuyor. TİKA'nın donanım desteğinin sağladığı Ayssaita Hastanesi bölgenin en büyük hastanesi konumunda yer alıyor. Hastane yetkilileri, yapılan bu yardımların hastanenin hizmet kapasitesinin artırılması yönünde çok önemli bir hizmet olduğunu ifade ederek TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler. Yetkililer, hastanede daha önce acil servise bir hasta geldiğinde ellerinde müdahale edecek malzemelerinin olmadığından ne yapacaklarını bilemediklerini vurgulayarak, TİKA tarafından gerçekleştirilen söz konusu projeyle bundan böyle hastaları kapıdan çevirmeyeceklerini kaydettiler.

Ayssaita Bölge Hastanesi, şehir nufusu 62.000 olan ve çevrede toplam 40.000 kişilik bir yerleşimin olduğu toplamda en az 100.000 kişiye hizmet veriyor. 

Sonraki Haber

Moğolistan’da Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’nın Sosyal Tesislerine Elektrik Hattı Çekilmesi Projesi Tamamlandı

Moğolistan’ın Töv Vilayeti Erdene İlçesi sınırları içerisinde yer alan Bilge Tonyukuk Anıt ve Karayoluna yakın bir bölgede bulunan Anayasa Mahkemesi Başkanlığı için inşa edilen Sosyal Tesislere Elektrik Hattı Çekilmesi Projesi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı...