Haberler

08 Mayıs 2021

Erenler Sofrası Macaristan’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Erenler Sofrası programı kapsamında Macaristan’da Erd Belediyesi Sosyal Bakım Merkezine, Székesfehérvár şehrindeki Kriz Yönetim Merkezine, Dunaújváros şehrindeki Evsiz Bakım Merkezine ve Salgótarján şehrindeki Sosyal Bakım Merkezine gıda, hijyen ve temizlik ürünleri paketi desteğinde bulundu.  

2021 yılının Cumhurbaşkanlığı tarafından Yunus Emre ve Türkçe Yılı, Hacı Bektaş Veli Yılı ve Ahi Evran Yılı olarak ilan edilmesi kapsamında TİKA, bu yıl 87 ülkede gerçekleştirdiği Ramazan ayı sosyal dayanışma projelerini “Erenler Sofrası” adı altında yürütüyor. Bu kapsamda, Anadolu erenlerinin şiir ve öğretilerinin özünü oluşturan sevgi, dostluk ve paylaşma gibi değerler TİKA tarafından dünyanın çeşitli bölgelerinde gerçekleştirilen projelerin ortak teması olarak belirlendi. 

Erenler Sofrası programının iyilik, paylaşma ve dayanışma ruhuyla TİKA Budapeşte Program Koordinatörlüğü tarafından, evsizlere yönelik yürütülen sosyal yardım hizmetlerinin desteklenmesi amacıyla Erd Belediyesi Sosyal Bakım Merkezi bünyesinde 130, Székesfehérvár Belediyesi Kriz Yönetim Merkezinde 140, Dunaújváros Belediyesi Evsiz Bakım Merkezinde 350 ve Salgótarján Belediyesi Sosyal Bakım Merkezinde 92 olmak üzere toplam 712 evsiz için temin edilen 213 gıda, hijyen ve temizlik paketi 30 Nisan-7 Mayıs 2021 tarihleri arasında merkez yetkililerine teslim edildi.

Söz konusu sosyal yardım merkezleri tarafından evsizlere yönelik sürekli barınma, beslenme, sağlık hizmetleri ve istihdam imkânı ile birlikte kendilerinin ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin geçimini sağlayamayan belediye sakinleri için beslenme, gündüz bakım ve kişisel temizlik yardımı sunuluyor.

Sonraki Haber

Erenler Sofrası Afganistan’da Yetimler İçin Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ramazan ayında Afganistan’da Mahmud Raki yetimhanesinde kalan toplam 100 öğrenci için iftar programı düzenledi. Bu Ramazan ayında da yetimleri yalnız bırakmayan TİKA, Kapisa ilinde bulunan Mahmud Raki yetimhanesinde...