Haberler

10 Mayıs 2021

Erenler Sofrası Kırgızistan’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgızistan Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı işbirliğinde ihtiyaç sahibi 500 aileye gıda ve hijyen malzemesi desteği sağladı.

İçinde yağ, şeker, un, çay, pirinç, makarna, hurma, bisküvi, tıbbi maske, antiseptik bulunan 500 adet gıda kolisi, Talas şehrinde düzenlenen dağıtım programına Kırgız Cumhuriyeti’nde Meclis Başkanlığı görevinde bulunmuş ve hâlihazırda Kırgız Milletvekili görevini sürdürmekte olan Dastan Cumabekov’un da katılımıyla dağıtıldı.

Milletvekili Dastan Cumabekov yapmış olduğu konuşmada, ramazan ayında böyle bir yardımın sağlanmasının memnuniyetle karşılandığını ifade ederek TİKA ile işbirliği imkânlarının geliştirilmesini diledi.

TİKA'nın "Erenler Sofrası" konsepti anlatıldı.

 Dağıtım alanında, Yunus Emre'nin "Gelin tanış olalım, işi kolay tutalım, sevelim sevilelim, bu dünya kimseye kalmaz", Ahi Evran'ın "Ahinin eli, kapısı, sofrası açık olmalı" ve Hacı Bektaş Veli'nin "Bir olalım, iri olalım, diri olalım" sözlerinin bulunduğu Türkçe ve Rusça yazılı afişler açıldı.

TİKA'nın bu yılki konsepti nedeniyle afişlerdeki yazıları tek tek anlatan TİKA Bişkek Koordinatörü Osman Usta, 2021'in, Cumhurbaşkanlığı tarafından Yunus Emre ve Türkçe Yılı, Hacı Bektaş Veli Yılı ve Ahi Evran Yılı olarak ilan edildiğini belirti. Usta, tarihi şahsiyetler olan Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli ve Ahi Evran'ın ölüm yıl dönümünün anısına TİKA'nın "Erenler Sofrası" olarak konsept belirlediğini aktardı.

Türk halkının desteklerini Kırgız halkı ile paylaşmaktan duyduğu memnuniyetini söyleyen Usta, TİKA olarak bu yıl dünyanın 87 ülkesinde ramazan boyunca dil, din ve ırk ayırt etmeksizin Türk halkının desteklerini paylaşacaklarını kaydetti. TİKA bu projeyle birlikte Kırgızistan genelinde Ramazan Ayı kapsamında toplam 3500 gıda kolisinin dağıtımını gerçekleştirdi.      

 

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Afganistan’daki Yetimlere Bayram Hediyesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Mezar-ı Şerif Ofisi aracılığıyla Afganistan’ın Belh ve Badahşan vilayetleri yetimhanelerinde barınan 350 yetim çocuğa Raman Bayramı hediyesi verdi. Belh vilayeti Mezar-ı Şerif yetimhanesinde kalan 94 çocuk, Badahşan Vilayeti...