Haberler

28 Nisan 2021

Erenler Sofrası Afganistan’da Yetimler İçin Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansi Başkanlığı (TİKA) Erenler Sofrası Ramazan Programı kapsamında Afganistan’da, Belh Vilayeti Mezar-ı Şerif İl Yetimhanesinde barınan 98 çocuğa iftar programı düzenledi.

2021 yılının Cumhurbaşkanlığı tarafından Yunus Emre ve Türkçe Yılı, Hacı Bektaş Veli Yılı ve Ahi Evran Yılı olarak ilan edilmesi kapsamında TİKA tarafından başlatılan “Erenler Sofrası” Ramazan programı çerçevesinde Mezar-ı Şerif’te yetimler için iftar verildi. 98 yetim ve kimsesiz çocuğa öğretmenleriyle birlikte TİKA Mezar-ı Şerif Ofisi bahçesinde iftar yemeği ikram edildi ve etkinlikler düzenlendi.

İftar programına yetim çocukların yanı sıra, T.C. Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Semih Lütfü Turgut, TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz, Belh Vilayeti Çalışma ve Sosyal İşleri Müdürü Matiullah Metin ve yetimhane görevlileri katıldı.

T.C. Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Semih Lütfü Turgut iftar sonrasında yaptığı konuşmasında; dünyada çocuklara bayram hediye eden tek ülkenin Türkiye olduğunu vurguladı. Turgut, 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramının Türkiye’de kutlanmasının hemen ardından, yetim ve kimsesiz çocuklar ile bir arada olmaktan duyduğu mutluluğunu dile getirerek, TİKA’ya bu gururu yaşattığı için teşekkür etti.

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz ise çocuklara hitaben; “Türkiye her zaman sizinle birlikte olacak, sizinle birlikte çok daha güzel gelecek inşa edecek. Türkiye’deki arkadaşlarınızın size çok selamları var’’ dedi ve çocukların bayramını şimdiden kutladığını belirtti.

Belh Vilayeti Çalışma ve Sosyal İşleri Müdürü Matiullah Metin, düzenlenen iftar program dolayısıyla duyduğu memnuniyeti dile getirerek; TİKA’nın her zaman yetimlerin başını okşadığını, yetimlerin yanında olduğunu, böyle farklı etkinlikler düzenlediği için TİKA’ya, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk Halkına sonsuz şükranlarını ilettiğini belirtti.

Program, yemekten sonra yapılan konuşmaların ardından çocuklarla için hazırlanan oyunlar ve hediyelerin ardından sonra erdi.

Sonraki Haber

"Erenler Sofrası" ile Kazakistan'da 1200 Kişiye Ramazan Yardımı Ulaşacak

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), "Erenler Sofrası" ile Kazakistan'da 1200 kişiye ramazan yardımı ulaştıracak. Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da, TİKA'nın "Erenler Sofrası" ramazan programı kapsamında yardım dağıtım töreni düzenlendi. TİKA Nur Sultan Koordinatörlüğü binasında...