Haberler

24 Mayıs 2012

Endüstriyel Otomasyon Teknolojilerinin Orta Asya ve Ortadoğu Ülkelerinde Yaygınlaştırılması Projesi – Eıat

Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alanında ülkemizde yapılan çalışmalar model alınarak, Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alanının Orta Asya ve Orta doğudaki diğer ülkelere de yaygınlaştırılması, bu ülkelerde sektörün ihtiyacına göre öğretim programı hazırlanması, Öğretmen Eğitim Sisteminin kurulması ve öğretmenlerin Türkiye’de eğitilmesi amacıyla hazırlanan “Endüstriyel Otomasyon Teknolojilerinin Orta Asya ve Orta Doğu Ülkelerine Yaygınlaştırılması Projesi” (EIAT) Türk İşbirliği ve Koordinasyon Başkanlığı (TİKA), Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) arasında 28 Kasım 2011 tarihinde imzalanan mutabakat zaptı ile uygulamaya konuldu.

Üç yıl sürecek proje kapsamında; Pakistan Özbekistan, Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan, Tacikistan, Afganistan ve Filistin olmak üzere 9 ülke bulunuyor.

Proje kapsamındaki meslek öğretmenleri İzmir Mazhar Zorlu Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Öğretmen Eğitim Merkezinde konaklayacaklar, bu eğitim merkezinin eğitmenleri tarafından eğitileceklerdir.

Projenin ilk ortak koordinasyon komite toplantısı ve resepsiyonu 12 Nisan 2012 Ankara Sheraton Otelinde yapılmıştır. Resepsiyona TİKA Başkan Yardımsı Harun Tuncer, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Halis Yunus Ersöz, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Ömer Açıkgöz, JICA Türkiye Ofisi Başkanı Akio Saito ve 9 ülkenin büyükelçileri katıldı.

İhtiyaç analizi çalışmaları için JICA, TIKA ve Milli Eğitim Bakanlığı görevlilerinden oluşan bir heyet 7-11 Mayıs tarihlerinde Pakistan Eğitim Bakanlıkları ve ilgili eğitim kuruluşlarını ziyaret etti. 21-25 Mayıs tarihlerinde Kazakistan çalışması gerçekleştirildi. 4-8 Haziranda ise Azerbaycan çalışmalarının yapılması öngörülüyor.

Sonraki Haber

Türkmenistan'da Turizm Gelişiyor

29 Şubat 2012 tarihinde Türkmenistan Devlet Başkanı Sn. Gurbangulı Berdimuhamedov’un Türkiye’ye gerçekleştirdiği resmi ziyareti esnasında, Türkmenistan Devlet Başkanı ile T.C. Cumhurbaşkanı Sn. Abdullah GÜL’ün huzurlarında, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar...