Haberler

04 Nisan 2013

Eğitimlerini Tamamlayan Kazak Doktorlar Sertifikalarını Aldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Kazakistan Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan “Sağlık Alanında İşbirliği ve Teknik Yardım Protokolü” çerçevesinde eğitimlerini tamamlayan ikinci grup Sağlık Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü binasında düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

Kazakistan Sağlık Bakanlığının talebi üzerine, TİKA ve Sağlık Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü işbirliğinde 2012 yılında “Kazak Sağlık Personelinin Eğitimi Projesi” başlatıldı. Proje çerçevesinde 2013 ve 2014 yıllarına ilişkin eğitim planlaması tamamlanarak, Kazak doktorlar Türkiye’ye gelmeye başladı.

Kazak Sağlık Personelinin Eğitimi Projesi kapsamında 2013 yılı ikinci Grup Kazak doktorlar “Fitizyoloji” branşında 24 Mart- 03 Nisan 2013 tarihleri arasında, Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesinde eğitimlerini tamamladı. Eğitimlerini tamamlayan kazak doktorlar Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü binasında düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. Törene Sağlık Bakanlığı Dış İlişkiler ve AB Genel Müdürü Dr. Öner Güner, Sağlık Bakanlığı Dış İlişkiler ve AB Genel Müdürlüğü Daire Başkanları Muzaffer Zengin ve Dr. Selami Kılıç, Kazakistan Ankara Büyükelçiliği Konsolosu Maksat Saparbekova ve TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Daire Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk ile Kazak doktorlar katıldı.

Törende yapılan konuşmalarda bilgi ve tecrübe paylaşımının önemi vurgulanarak, ortak tarih ve kültürel bağlarla, dost ve kardeş ülke Kazakistan Cumhuriyetiyle yürütülen başarılı çalışmaların, eğitim programlarının devamı temenni edildi.

Söz konusu eğitim programında, tüberküloz hastalığına ilişkin Türkiye’deki uygulamalar, istatistiki veriler, teşhis, tedavi yöntemleri, hasta izleme sistemi, laboratuvar ortamında yapılan tetkikler, poliklinik hizmetleri gibi tüm alanlarda çalışıldı. Yine grubun, Türkiye’deki özel hastanelerde uygulamayı görmeleri amacıyla Bayındır Hastanesi ile yarım günlük bir çalışma yürütüldü.

Kazak doktorlara ülkelerine dönmeden önce sosyal etkinlik kapsamında İstanbul’da, tarihi ve turistik mekânlar gezdirilecek.

Sonraki Haber

Moldovadalı Kimsesiz Çocuklara TİKA'dan Hediye

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Moldova Türk İşadamları Derneği tarafından Moldova’nın başkenti Kişinev ve Gagavuz bölgesinde bulunan Çadır Lunga şehrindeki kimsesiz çocuklar ve rehabilitasyon merkezlerine ziyaret gerçekleştirildi. Ziyaretlerde yaklaşık 720 kimsesiz ve bakıma...