Haberler

24 Temmuz 2019

“Eğitim Yoluyla Küresel Emek Dayanışmasının Güçlendirilmesi”

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle HAK-İŞ Konfederasyonu 14.Olağan Genel Kurulu kapsamında düzenlenen “Eğitim Yoluyla Küresel Emek Dayanışmasının Güçlendirilmesi” etkinliği Ankara’da gerçekleştirildi.

Program kapsamında uluslararası emek örgütlerinin temsilcilerine yönelik bilgi ve deneyim paylaşımı yoluyla kapasite geliştirme odaklı eğitim faaliyetleri düzenlenmiş, Türk Kültür ve Medeniyet Değerlerinin ekseriyeti TİKA coğrafyasından 52 ülkeden ve 64 emek örgütünden gelen 100’ü aşkın yabancı konuğa tanıtıldı.

Dünya’da ve Türkiye'de Endüstriyel İlişkiler Sisteminde yaşanan gelişmeler,   Sosyal Diyalog, Mesleki Eğitimler, Projeler, Sendikal Harekette Gençler ve Kadın, Küresel Emek Dayanışmasının Önemi gibi konuların işlendiği oturumlarda, sendikacılar, kendi görev alanlarında yapılan çalışmalara dair bilgi vermiştir ve kendilerine yöneltilen soruları yanıtlandı.

Oturumlarda TİKA’nın üstlendiği rol ve katkısının yanı sıra, Türkiye ve dünya gündemi, endüstriyel ilişkiler sisteminde yaşanan gelişmeler, çalışma hayatının geleceği, gibi konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

ITUC (Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu),  ETUC, (Avrupa Sendikalar Konfederasyonu), Angola, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Brezilya, Benin, Bosna-Hersek, Botsvana, Bulgaristan, Burkina Faso, Cibuti, Çad, Endonezya, Eritre, Fas, Fildişi, Filistin, Fransa, Gabon, Gambiya, Gana, Gine, Gürcistan, İran, İngiltere, İtalya, Kamerun, Kazakistan, Kenya,  Kongo, Kosova, Lübnan, Madagaskar, Makedonya, Malavi, Mali, Moritanya, Morityus, Nijerya, Pakistan, Romanya, Ruanda, Senegal, Somali, Sudan, Tanzanya, Togo, Tunus, Türkiye, Uganda, Ürdün ve Zambiya’daki çalışma hayatına ve endüstri ilişkiler sistemine yeni bir bakış açıları kazandıracağı öngörülen bu program vesilesiyle, katılımcı ülkeler ve emek örgütleri arasında siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel alanlarda süregelen ilişkilere yeni boyutlar eklenerek zenginleştirmesi öngörülüyor. 

Sonraki Haber

'15. Dönem Savaş Muhabirliği Eğitimi' başladı

TİKA, AA ve Polis Akademisi iş birliğiyle savaş, afet ve olağanüstü hallerde görev yapacak uluslararası operasyonel muhabirlerin yetiştirilmesi amacıyla ilk kez Arapça düzenlenen "15. Dönem Savaş Muhabirliği Eğitimi" başladı. TİKA Eğitim Projeleri Koordinatörü Mustafa Haşim...