Haberler

09 Kasım 2023

Dünya Akademik Acil Tıp Kongresi’ne TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle düzenlenen Dünya Akademik Acil Tıp Kongresi, sona erdi.

TİKA’nın desteklediği Dünya Akademik Acil Tıp Kongresi, 26-Ekim 1 Kasım tarihleri arasında Antalya ve İstanbul’da düzenlenen oturumlarla gerçekleştirildi.

İstanbul’da yapılan oturumlarda afet durumlarda sağlık alanında dikkat edilmesi gereken uygulamalar üzerinde duruldu.

Kongrenin Antalya’da düzenlenen ikinci kısmında ise acil tıp ile ilgili 270 konu anlatıldı.

600 den fazla tebliğin sunulduğu kongreye, dünyanın pek çok ülkesinden alanında uzman yaklaşık 1200 konuşmacı ve katılımcı katıldı.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Dünya Akademik Acil Tıp Konseyi (WACEM) Başkanı Prof. Dr. Başar Cander, acil tıbbın Türkiye’de 30 yıllık bir geçmişi olduğuna değindi.

6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizde gerçekleşen depremler sonrasında yapılan acil müdahalelerin dikkatle incelendiğini söyleyen Cander,  “Depremler seller ve savaşlar acil tıbbı yüz yılın branşı haline getirdi. Maalesef bugünler bizim için çok acı duyguları barındırıyor. Filistin’de çocukların sivillerin ve sağlık çalışanlarının hiçbir ahlaki kural tanınmadan canice katledilmesi yüzyılın felaketi.” ifadelerini kullandı.

Sonraki Haber

​TİKA’nın Bangladeş’te Çeşitli Sektörlerde Uyguladığı Projeler Hizmete Girdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkan Yardımcısı Dr. Ümit Naci Yorulmaz, ziyaret ettiği Bangladeş'te çeşitli projelerin açılışlarını gerçekleştirdi, Arakanlı Müslümanların (Rohingya) sığınmacı kamplarında incelemeler yaptı ve resmi temaslarda bulundu. TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Ümit...