Haberler

31 Ocak 2014

Dost ve Kardeş Ülkelerin Polisine Eğitim Desteği Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, 2013 yılında gerçekleştirdiği uluslararası eğitim işbirliği projeleriyle dünyanın dört bir yanından 816 polise eğitim programı düzenledi.

TİKA öncülüğünde 2013 yılında gerçekleştirilen uluslararası eğitim işbirliği projeleriyle 15 ülkeden 816 polise eğitim desteği verildi. Projeler kapsamında, Kazakistan’dan Bosna-Hersek’e, Haiti’den Tanzanya’ya çok sayıda yabancı polise eğitim verilerek, lisanüstü eğitim bursu sağlanıyor. Ayrıca çok sayıda ülkenin emniyet personeline teknik ekipman desteğinde bulunuluyor.

TİKA ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde, 2007–2008 döneminde pilot ülke olarak seçilen Arnavutluk ve Kırgızistan ile başlayan Uluslararası Polis Eğitim İşbirliği Projesi’ne, 2008–2009 yıllarında Kazakistan, Türkmenistan, Moğolistan ve Filistin; 2010’da Bosna-Hersek; 2011’de Azerbaycan ve Özbekistan; 2012’de Makedonya ve Tunus; 2013’de ise Karadağ, Maldivler, Güney Sudan ve Libya dahil edildi. Proje kapsamında, emniyet teşkilatı mensuplarına yönelik olarak tecrübelerin karşılıklı paylaşılması, suçla mücadelede ortak bilinç geliştirme ve iki ülke polis teşkilatlarının terminolojilerinde birlik sağlanması amacıyla hizmet içi ve uygulamalı eğitimler verildi.

Proje çerçevesinde ayrıca, polislik uygulamalarındaki uluslararası standartların yaygınlaştırılması, bölgesel güvenlik sorunlarına koordineli ve eşgüdüm halinde mücadele anlayışının geliştirilmesi, Türkiye’nin güvenlik işbirliği içerisinde olduğu ülkelerdeki üst düzey polis yöneticilerinin ve uzmanlık gerektiren birimlerde Türk polislerince verilecek eğitimlerle polislik alanında yaşanan gelişmelerden haberdar edilerek polis teşkilatlarındaki değişimlerin hızlandırılması gibi konular ele alındı.

Uluslararası Lisansüstü Eğitim Projesi
Eğitim işbirliği kapsamında, TİKA ile Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığı tarafından Uluslararası Lisansüstü Eğitim Projesi de hayata geçirildi. Projeyle, Polis Akademisi Başkanlığı’nda yüksek lisans yapan Moğolistan ve Kırgızistan uyruklu 5 öğrenciye TİKA tarafından burs verilirken, Filistin ve Bosna-Hersek de projeye dahil edilerek 8 kişiye daha burs sağlandı.

Uluslararası Özel Harekat Çalıştayı
Bunun yanında, Türk Cumhuriyetleri ile akraba devlet ve toplulukların emniyet teşkilatları arasında yakın ilişki kurulması, çağdaş değerlerin ve teknolojinin ortak paylaşımını sağlayarak insanlığı tehdit eden her türlü suça karşın etkin ve hızlı bir kolluk hizmetinin geliştirilmesi amacıyla, Türkiye’de, bölge ülkelerinin üst düzey temsilcilerinin katılımıyla 13-17 Kasım 2013 tarihleri arasında 27 komşu, akraba ve stratejik ortak niteliğindeki ülkeyle Uluslararası Özel Harekat Çalıştayı düzenlendi.

Gine ve Tacikistan Emniyet Genel Müdürlüklerine malzeme desteği
Bunlara ek olarak, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Gine Cumhuriyeti’ne toplumsal olaylarda kullanılmak üzere çevik kuvvet malzemeleri temin edildi. Tacikistan Polis Teşkilatı’na da 25 adet masaüstü bilgisayar takımı temin edilerek yetkililere teslim edildi.

Yabancı polis memurlarına verilen eğitimler çerçevesinde, trafik, organize suçlarla mücadele istihbarat, alkolmetre cihazlarının kullanımı ile güvenli ve sürüş teknikleri, uyuşturucu suç soruşturmaları ve adli balistik gibi konularda da kurslar verildi.
Eğitimlere, Arnavutluk’tan 18, Bosna Hersek’ten 39, Filistin’den 48, Karadağ’dan 65, Kazakistan’dan 55, Kırgizistan’dan 58, Libya’dan 28, Makedonya’dan 16, Maldivler’den 34, Moğolistan’dan 20, Tunus’tan 217, Türkmenistan’dan 67, Kosova’dan 40, Tacikistan’dan 57, Tanzanya’dan 35, Haiti’den 8 ve Fildişi Sahili’nden 11 polis katıldı.

Sonraki Haber

Nepal'de Düzenlenen Uluslararası İnsan Ticareti Çalıştayı'na Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Kore Uluslararası İşbirliği Ajansı işbirliğinde, Uluslararası Asya Siyasi Partiler Birliği tarafından Nepal’in başkenti Katmandu’da, Uluslararası İnsan Ticareti konulu çalıştay düzenlendi. Uluslararası Asya Siyasi Partiler Birliği (ICAPP) tarafından düzenlenen...