Haberler

03 Şubat 2016

Dost ve Kardeş Ülkelerin Polisine Eğitim Desteği Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, 2015 yılında gerçekleştirdiği uluslararası polis eğitimi işbirliği projeleriyle dünyanın dört bir yanından 639 polise eğitim programı düzenledi. 

TİKA öncülüğünde 2015 yılında gerçekleştirilen uluslararası polis eğitimi işbirliği projeleriyle 17 ülkeden 639 polise eğitim desteği verildi. Projeler kapsamında, Kazakistan'dan Bosna-Hersek'e, Filistin’den Karadağ’a, Makedonya’dan Fildişi Sahili’ne kadar çok sayıda yabancı polise eğitim verilmiştir. Ayrıca bazı ülkenin emniyet personeline teknik ekipman desteğinde de bulunulmuştur.

TİKA ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde, 2007–2008 döneminde pilot ülke olarak seçilen Arnavutluk ve Kırgızistan ile başlayan Uluslararası Polis Eğitim İşbirliği Projesi’ne, 2008–2009 yıllarında Kazakistan, Türkmenistan, Moğolistan ve Filistin; 2010'da Bosna-Hersek; 2011'de Azerbaycan ve Özbekistan; 2012'de Makedonya ve Tunus; 2013 yılında Karadağ, Maldivler, Güney Sudan ve Libya’nın ve 2014 yılında da Moldova’nın dâhil edilmesiyle başarılı bir şekilde yürütülmektedir.

Proje kapsamında, emniyet teşkilatı mensuplarına yönelik olarak tecrübelerin karşılıklı paylaşılması, suçla mücadelede ortak bilinç geliştirme ve iki ülke polis teşkilatlarının terminolojilerinde birlik sağlanması amacıyla hizmet içi ve uygulamalı eğitimler verildi.

Proje çerçevesinde ayrıca, polislik uygulamalarındaki uluslararası standartların yaygınlaştırılması, bölgesel güvenlik sorunlarına koordineli ve eşgüdüm halinde mücadele anlayışının geliştirilmesi, Türkiye’nin güvenlik işbirliği içerisinde olduğu ülkelerdeki üst düzey polis yöneticilerinin ve uzmanlık gerektiren birimlerde Türk polislerince verilecek eğitimlerle polislik alanında yaşanan gelişmelerden haberdar edilerek polis teşkilatlarındaki değişimlerin hızlandırılması gibi konular ele alındı.

Yabancı polis memurlarına verilen eğitimler çerçevesinde, trafik, organize suçlarla mücadele istihbarat, alkolmetre cihazlarının kullanımı ile güvenli ve sürüş teknikleri, uyuşturucu suç soruşturmaları ve adli balistik gibi konularda da kurslar verildi.

Eğitimlere, Arnavutluk'tan 41, Bosna Hersek'ten 64, Filistin'den 54, Karadağ'dan 42, Kazakistan'dan 61, Kırgızistan'dan 77, Makedonya'dan 53,  Moğolistan'dan 25, Moldova’dan 53, Özbekistan’dan 69, Tunus'tan 35 ve Fildişi Sahili'nden 11 polis katıldı. 

Sonraki Haber

Türkiye'nin 'Latin Amerika Açılımı' Hız Kazandı

Türkiye, çok yönlü dış politikası gereği son yıllarda Latin Amerika bölgesindeki birçok ülkeye önemli projelerle başta eğitim ve sağlık olmak üzere birçok alanda destek sunuyor. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Latin Amerika'da yaptığı...