Haberler

05 Kasım 2015

Dokuzuncu Seul Resmi Kalkınma Yardımları Uluslararası Konferansı Güney Kore’nin Başkenti Seul’de Düzenlendi

Seul Resmi Kalkınma Yardımları (RKY) Uluslararası Konferansı’nın dokuzuncusu Kore Dışişleri Bakanlığı ve Kore Uluslararası İşbirliği Ajansı (KOICA) işbirliğinde Güney Kore’de gerçekleştirildi.

Seul RKY Uluslararası Konferansı kalkınma işbirliği ve RKY’nın rolü konularında bilgi paylaşımını öngören bir platform olarak 2007’den bu yana düzenleniyor. Teması “Kapsayıcı Küresel İşbirliği” olan konferans kapsamında; Post-2015 Küresel Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine yönelik olarak kalkınmanın etkinliğini en üst seviyeye taşıyabilmek maksadıyla bütün kalkınma aktörlerince Kapsayıcı İşbirliği’nin benimsenmesi konusu vurgulandı. Ülkelerin Kalkınma Deneyimleri, Busan Küresel İşbirliği Uygulamaları, Resmi Kalkınma Yardımlarının Rolü, İyi Yönetişim ve Etkili Kuruluşlar konularına odaklanıldı.

Donör Ülke yaklaşımlarının paylaşıldığı oturumda panelist olarak yer alan TİKA Başkan Yardımcısı Süreyya Er Türkiye’nin kalkınma yardımları konusundaki perspektifini ve deneyimlerini paylaştı. Ayrıca TİKA ile KOICA arasında 2011 yılında imzalanan işbirliği anlaşması çerçevesinde muhtemel işbirliklerini değerlendirmek üzere de iki ajans arasında bir toplantı düzenlendi.

Sonraki Haber

Nijer’e Eğitim Alanında Destek Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Nijer’in başkenti Niamey’de bulunan Lossogoungou İlköğretim Okulu’nda eğitim gören 500 öğrenciye okul malzemesi desteği verildi.    Nijer’de birçok alanda faaliyet gösteren TİKA, eğitim sektöründe gerçekleştirdiği projelere bir...