Haberler

05 Mart 2015

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez Sudan'da

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Osmanlı dönemi valileri Ahmed ve Musa paşaların kabirleri ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından onarımı gerçekleştirilecek Mescidu'l-Kebir'i ziyaret etti.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Sudan İrşat ve Evkaf Bakanı el-Fatih Tac es-Sir'in resmi davetlisi olarak geldiği Sudan'da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. 

Görmez, başkent Hartum'un Kasr Caddesi'nde bulunan Osmanlı valileri Ahmed ve Musa paşalara ait kabirleri ziyaret ederek, burada dua etti. Daha sonra Hartum'un tarihi camilerinden Mescidu'l-Kebir'e (Büyük Cami) geçen Görmez, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Sudan Koordinatörü Yahya Acu'dan caminin onarım çalışmalarına ilişkin bilgi aldı. 

Beraberindeki heyetle ikindi namazını burada kılan Görmez, cami çıkışında Sudanlılarla sohbet etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a selam gönderen Sudanlılar Görmez'e yakın ilgi gösterdi.

Cami ziyaretinin ardından TİKA'nın Hartum'da açtığı Sudan-Türk Mesleki ve Teknik Eğiticiler Eğitim Merkezi'ni gezen Görmez'e, merkez müdürü İlkay Özeroğlu çalışmalar hakkında bilgi verdi. Görmez de Özeroğlu'na kitap hediye etti. 

Daha sonra Omburman İslam Üniversitesi'ni ziyaret eden Görmez'i, üniversite Rektörü Hasan Abbas Hasan karşıladı. Üniversite ile ilgili yetkililerden bilgi alan Görmez, daha sonra Sudan'ın dini kanaat önderleriyle akşam yemeğinde bir araya geldi.

Sonraki Haber

TİKA'nın Açtığı Sağlık Merkezi Yılda 34 Bin Kişiye Şifa Oldu

 Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından 2014 yılında Bosna Hersek Visoko şehri Moştre beldesinde açılan sağlık merkezi kısa sürede 34 bin kişiye hizmet verdi. Saraybosna’ya 25 kilometre uzaklıktaki Vİsoko Belediyesi’nin talebi üzerine Moştre...