Haberler

16 Kasım 2021

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay KKTC’de Toplu Açılış Törenine Katıldı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 38. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla geldiği KKTC'de, Girne'de düzenlenen ve aralarında TİKA’nın sağlık projelerinin de bulunduğu toplu açılış ve temel atma törenine katıldı.

KKTC'nin kalkınma ve gelişme mücadelesine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye olarak en güçlü desteği verdiklerini vurgulayan Oktay, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti iş birliğinin geçmişten bugüne uzanan kardeşlik ve gönül birlikteliği üzerinde yükseldiğini söyledi.

"Gaspıralı'nın 'Dilde, fikirde, işte birlik' diyerek işaret ettiği dayanışma ruhunu birlikte yaşatıyoruz." ifadesini kullanan Oktay, şunları kaydetti:

"Köklü bağlarımızı geçmişten bugüne nasıl taşıdıysak bugün birlikte attığımız somut adımların da geleceği kuracağına inanıyoruz. Bu doğrultuda iş birliğimizi sürdürülebilir ve kurumsal nitelikte, günübirlik siyaset üstü bir yapı da oluşturmuş durumdayız.

KKTC'nin dört bir tarafında, baktığımız her yerde, Türkiye-KKTC iş birliği ile yapılmış altyapı üst yapı yatırımlarını, insana dokunan projeleri ve kalkınma desteklerinin somut nişanelerini görüyoruz. Az önce tanıtım filminde kurumlarımızın iftiharla sunduğu çalışmalar, sadece bu yılki, hatta son 6 aydaki gayretlerimizin sonucudur. Şu anda bulunduğumuz noktada yükselecek Yeni Girne Askeri Hastanesinden 500 Yataklı Lefkoşa Devlet Hastanesine, Kıbrıs Türkünün bağımsızlığının güçlü bir sembolü olacak Cumhurbaşkanlığı ve Meclis yerleşkesinden millet bahçesine, KKTC'nin dört bir yanını saran modern kara yollarına kadar pek çok iş birliği projemiz adım adım ilerliyor. Üzerinde mutabık kaldığımız alt ve üst yapı yatırımlarını ve beşeri sermaye kapasite geliştirme projelerini kaliteden ödün vermeden en hızlı şekilde hayata geçiren tüm kurumlarımıza yürekten teşekkür ediyor, her birini kutluyorum."

 "TİKA'mız KKTC'ye ayrı bir önem vererek çalışmalarına hız vermiş durumda"

TİKA'nın "Her şey bir tebessüm için" diyerek 150'den fazla ülkede faaliyet gösterdiğini hatırlatan Oktay, "TİKA'mız KKTC'ye ayrı bir önem vererek çalışmalarına hız vermiş durumda." ifadesini kullandı.

Oktay, balıkçı barınaklarından zeytinyağı ambarlarına, restore edilen tarihi mekanlardan çocuk parklarına pek çok yerde TİKA'nın imzasını görmenin mümkün olduğuna işaret ederek, "Lapta, Yenierenköy ve Dipkarpaz Sağlık Merkezlerinde hayati önem taşıyan tıbbi cihazların eksikliğini tespit etmiştik, bu cihazları sağlık merkezlerine TİKA vasıtasıyla kısa sürede kazandırmış durumdayız." diye konuştu.

TİKA Başkanı Serkan Kayalar’ın da katıldığı toplu açılış töreninde TİKA’nın KKTC’de gerçekleştirdiği ve açılışı yapılan sağlık projelerine ait tanıtım filmi de gösterildi.

 

 

Sonraki Haber

Tacikistan’da TİKA’nın Temel İtfaiye Eğitimi Programı Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Acil Durum ve Afet Müdahaleleri Eğitim Programı (ADAMEP) kapsamında Tacikistan Duşanbe Belediyesi İtfaiye ile Afet ve Acil Kurtarma Dairesi personeline temel itfaiye eğitimi verildi. TİKA tarafından, Konya...