Haberler

03 Mayıs 2016

CTE ve TİKA İşbirliğinde Türkiye’nin Tecrübesi Yurtdışına Taşınacak

T.C. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü (CTE) ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) arasında ceza infaz kurumlarının bilgi birikimi ve deneyiminin diğer ülkelerle paylaşılması amacıyla düzenlenen işbirliği protokolü imzalandı.

T.C. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü (CTE)  ve TİKA arasında infaz kurumlarının bilgi birikimi ve deneyiminin diğer ülkelerle paylaşılması amacıyla düzenlenen işbirliği protokolü CTE binasında düzenlenen imza töreni ile gerçekleştirildi.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam törende yaptığı açıklamada, yıllarca Türkiye’ye gelip birtakım eleştiriler yapan bazı gelişmiş ülkelerin Türkiye aleyhinde cezaevleriyle ilgili olarak birtakım spekülasyonlar yaptığına dikkat çekerek, “Bugün artık Türkiye, bu konuda sadece gelişmekte olan ülkelere değil, gelişmiş ülkelere de örnek teşkil edebilecek, onlara ders verebilecek bir konumda olduğunu da gururla göstermektedir” dedi.

Somali infaz koruma personeline 650 takım üniforma desteği

TİKA'nın desteğiyle ve ceza infaz kurumlarının bünyesindeki İşyurtlarında hazırlanan 650 takım infaz koruma memuru üniforması ve ekipmanının Somali'ye gönderileceğini hatırlatan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Türkiye’de çalışan personelle Somali’deki personelin aynı kıyafeti giyeceğini ifade ederek, “Ülkemiz açısından gurur verici bir tablo bu.” ifadesini kullandı. Türkiye’nin son yıllarda pek çok alanda rol model haline geldiğini, TİKA'nın Afrika başta olmak üzere birçok gelişmekte olan ülkeye Türkiye’nin tecrübelerini, birikimlerini ve başarılarını aktarmaya gayret gösterdiğini belirten TİKA Başkanı Dr. Çam, imzalanan protokolün ceza infaz kurumları alanındaki işbirliğinin çatısını oluşturacağını söyledi. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Kosova’daki cezaevlerinde iki bin kadar hükümlünün ekmek ve gıda ihtiyacını karşılamak için kurulması planlanan altyapı hizmetleri çerçevesinde bir fırının da hizmete gireceğini sözlerine ekledi.

TİKA'nın uluslararası alandaki çalışmalarını gurur ve iftiharla takip ediyoruz

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım da yaptığı konuşmada, TİKA'nın uluslararası alandaki çalışmalarını gurur ve iftiharla takip ettiklerini vurguladı. Yıldırım, ceza infaz kurumları olarak özellikle hükümlülerin iş ve meslek eğitimleri konusunda ciddi mesafeler kat ettiklerini ifade ederek, iş yurtları çatısı altında, gelişmiş infaz sistemlerine de model olabilecek iş eğitimi ve üretimi modeli oluşturduklarını dile getirdi. Söz konusu modelin hem hükümlüler hem de toplum açısından çok önemli sonuçları olduğunu kaydeden Yıldırım, gelinen nokta itibariyle ceza infaz kurumlarındaki üretim faaliyetlerinin, hükümlülerin meslek sahibi olma ve sosyal hayata kazandırılmaları noktasında büyük fayda sağladığına işaret etti.

Yıldırım, yapılan ürünlerin uluslararası alanda kullanılması hususunda çalışma başlattıklarına dikkati çekerek, "İhtiyaç duyulan her alanda olduğu gibi özellikle az gelişmiş ülkelerdeki faaliyetleri koordine eden TİKA ile bu noktada kurumumuzun yolları kesişmiş oldu. Bu işbirliğinin ilk örneği olarak bugün kurumlarımızda üretilmiş olan 650 takım infaz koruma memuru üniforması, ayakkabı ve sair donanım hazır edilmiş durumda ve TİKA'nın yardımıyla Somali infaz koruma personeline ulaştırılacak" diye konuştu.

Sonraki Haber

Avrupa Birliği Üyesi Ülke Gazetecilerinden TİKA’ya Ziyaret

T.C. Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye’ye davet edilen Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke gazeteciler, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nı (TİKA) ziyaret ederek, Türkiye’nin kalkınma yardımları hakkında bilgi aldı.   TİKA Başkanı Dr....