Haberler

25 Haziran 2021

Cibutili Kadınlar TİKA ile Meslek Sahibi Oluyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Cibuti 7. Semt Kadınları Meslek Edindirme Projesi kapsamında temel terzilik ve dikiş eğitimlerini tamamlayan 24 Cibutili Kadına dikiş makinası desteği sağladı.

Cibuti'nin 7. Semti'nde yaşayan işsiz ve yoksul bayanlara meslek edindirmek için TİKA ve Kadın ve Aile Bakanlığı'na bağlı CASAF (Balbala) Kadın Meslek Edindirme Merkezi işbirliği ile başlatılan ve 8 ay boyunca süren hızlandırılmış temel terzilik ve dikiş eğitimi tamamlandı.  

CASAF Merkezi’nde 23 Haziran 2021 tarihinde gerçekleştirilen törende, eğitimlerini başarı ile tamamlayan 24 kadına, Cibuti Kadın ve Aile Bakanı Mouna Osman Aden ve T.C Cibuti Büyükelçisi Salim Levent Şahinkaya tarafından sertifikaları dağıtıldı. Törende ayrıca, sertifika sahibi kadınlara TİKA tarafından pedallı dikiş makineleri ve dikiş malzemeleri teslim edildi.   

Törende yaptığı açılış konuşmasında TİKA’nın Cibuti’deki faaliyetlerine değinen CASAF Müdürü Nima Yonis Hoch Casaf, TİKA tarafından Kadın Meslek Edindirme Merkezine sağlanan eğitim desteğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

JACO Derneği Başkanı Djima Djama Robleh ise konuşmasında, TİKA ve CASAF’a teşekkürlerini ederek, taleplerinin TİKA tarafından gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kadın ve Aile Bakanlığı’na atanan Bakan Mouna Osman Aden’i tebrik ederek sözlerine başlayan T.C Cibuti Büyükelçisi Salim Levent Şahinkaya ise konuşmasında, kadınların toplumdaki faaliyetlerinin ve kadınların güçlendirilmesinin önemine değindi. Büyükelçi Şahinkaya devamında, “60 ülkede faaliyet gösteren TİKA ofisleri birçok önemli projeye imza atmaktadır. 2015 yılından beri Cibuti’de Ofisi bulunan TİKA, topluma çok faydalı faaliyetler gerçekleştirmektedir. Türkiye her zaman Cibuti’nin yanında olacaktır” dedi.

Daha sonra söz alan TİKA Koordinatörü Kutluhan Yücel, projenin gelişimi ve sonucu hakkında teknik bilgi vererek, “kapasite artırımı ve gelir getirici faaliyetlerin yaratılması TİKA’nın yardım politikasının merkezinde yer almaktadır. Biz de Cibuti Program Koordinasyon Ofisi olarak projelerimizi bu politikaya uygun olarak icra etmekteyiz.” dedi.

Sonraki Haber

TİKA'dan Kolombiya'da Sosyal, Yenileşimci ve Çevreci Girişimciliğe Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), genç sosyal girişimcilerden oluşan RECON Vakfı işbirliğinde, basit ve ekonomik yöntemlerle temiz içme suyu elde etme ve elektriğe erişim çözümleri projesini Kolombiya'nın Karayip ve iç bölgelerinde uyguladı. BM...