Haberler

27 Ocak 2015

Cibuti'deki Osmanlı İzleri Yenilenecek

Cibuti'de, Osmanlı döneminden kalan 3 cami, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından restore edilecek.

Cibuti'de, Osmanlı döneminden kalan 3 cami, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından restore edilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Afrika Boynuzu ülkelerine yaptığı ziyarette eşlik eden Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Cibuti'de, Hasoba Türklerinin yaşadığı ve Osmanlı döneminden eserlerin bulunduğu Tajura bölgesini ziyaret etti. Etiyopya İçişleri Bakanı Hasan Ömer, TİKA Başkanı Serdar Çam ve TOKİ Başkanı Ergün Turan ile Tajura'ya giden Kurtulmuş, incelemelerine ilişkin bilgi verdi.

Osmanlı İmparatorluğu'nun, o dönemde Habeşistan olarak adlandırılan coğrafyadaki merkezlerinden biri olan Tajura'nın, tarihi önemine işaret eden Kurtulmuş, 20 bin nüfuslu şehirde Osmanlı döneminden kalma 3 cami ve kale bulunduğunu söyledi. Başbakan Yardımıcısı Kurtulmuş, yaptığı açıklamada "İnşallah bu 3 caminin restorasyonunu yapacağız. Kalede, çok fazla fiziki sorun görünmüyor ama ihtiyaç olursa onun da yapılmasını sağlayacağız. Bizden istedikleri 500 metrelik bir sahil yolu var. Yolu 'İstanbul Fanusu' olarak adlandıracaklarını söylediler. Biz, vakit kısa olduğu için helikopterle gidip geldik ama başkent Cibuti'den 130 kilometrelik bir yol. Yolun 100 kilometresi fena değil, 30 kilometresi çok kötüymüş. 30 kilometresini de yapacağız. Böylece başkentten Tajura bölgesine karayoluyla da rahat ulaşım sağlanmasının önünü açacağız" diye konuştu.

Tajura'da, Cibuti'deki son Osmanlı Valisi Burhan Bey'in torunlarından birinin kendisini karşıladığını da anlatan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, ailenin sakladığı, Sultan II. Abdülhamid'in, dedelerini Cibuti'de vali olarak görevlendirildiğine dair 1881 tarihli fermanı ve orijinal kutusu ile bir Osmanlı madalyasını da gördüklerini belirtti.

"Burada komşularımız var"

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin eskiden, "dünyada herkesi kendisine düşman kabul eden, komşularıyla doğru dürüst ilişkisi olmayan" bir anlayışla yönetildiğini, yeni Türkiye'nin ise Cibuti gibi uzaktaki komşularla da ilişki kurduğunu ifade ederek, "Burada da komşularımız var. İnsanlar 'İstanbul Fanusu' türküleriyle sizi karşılıyor. İnsanlar burada sizin gözünüzün içine bakıyor, İstanbul'u, Türkiye'yi tanıyor, inşallah bu 3 çalışmayı birden burada eş zamanlı olarak yapmayı başarırsak, ümit ediyorum ki Cumhurbaşkanımızın katılacağı bir açılış programı da yapabiliriz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti kapsamındaki görüşmelerde, tüm yöneticilerin Türkiye ile yakın dostluktan ve tarihi kadim ilişkilerden bahsettiğine vurgu yapan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, bu tür projelerin derin ilişkilerin ortaya çıkmasını sağladığını kaydetti. Kurtulmuş, Cibuti'de TİKA ofisinin açılmasına ilişkin anlaşmanın imzalandığına da işaret ederek, "Afrika'nın insanları, uzun yıllar sonra, Osmanlı'nın ayrılışından uzun yıllar sonra ilk kez bir beyaz el görüyor. Kendisini sömürmeyen, köleleştirmeyen, kafasına yumrukla vurmayan, madenlerini sömürmeye kalkmayan, insani değerlerini yok etmeye, asimile etmeye kalkmayan, onları 'insandışı' varlıklar görmeyen, eşit, kardeşi olarak gören bir beyaz eli, Türkiye'nin eli görüyor. Bence en önemlisi bu. Afrika bu anlamda bir uyanışı yaşıyor. Uzun yıllar alacak belki bu. Ama biz Türkiye olarak hem gönül bağlarımızı yeniden kuruyoruz hem de Afrika insanının, o kara tenli ama sıcak kalpli insanların yeniden güçlü bir şekilde dirilmelerine vesile olmaya çalışıyoruz" ifadelerinde bulundu. 

Sonraki Haber

Ulçin’deki Osmanlı Mirası TİKA Tarafından Korunuyor

Karadağ’ın güneyinde Ulçin şehrinin merkezinde bulunan tarihi Pulti Türbesi’nin bakım ve onarımı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından gerçekleştirildi. TİKA tarafından ecdat yadigârı eserlerin korunmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Karadağ’ın...