Haberler

24 Ocak 2015

Cibuti'de Burhan Bey Caddesi Yenileme Projesi’nin Temel Atma Töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Katılımıyla Gerçekleştirildi

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Cibuti’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapımı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Burhan Bey Caddesi Yenileme Projesi’nin temel atma törenine katıldı.  

Cibuti temasları kapsamında Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Gulleh ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ziyaretinin, iki ülke arasında farklı bir dönüşüm ve gelişime vesile olmasını dileyerek konuşmasına başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğu Afrika'nın en seçkin ülkelerinden, Türkiye için kültürel ve tarihi noktada önemli derinliği olan Cibuti'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, gösterdikleri ev sahipliğinden dolayı da şükranlarını iletti. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un bir heyetle oradan Tacura'ya gideceğini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Osmanlı'nın burada mirasları bulunduğunu ve bu tarihi eserleri yerinde göreceğini söyledi.

Bugün imzalayacakları ve çok önem atfettikleri Türkiye Cumhuriyeti ile Cibuti Cumhuriyeti hükümetleri arasındaki TİKA Program Koordinasyonu anlaşmasıyla, buradaki eserlerin restorasyonla ayağa kaldırılacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnanıyorum ki Türkiye-Cibuti arasında bu eserlerin varlığı gidiş gelişlerimizi daha da artıracaktır" diye konuştu.

“Bölgede Ciddi Bir Ekonomik Hareketliliğe Vesile Olacak”

Az önce 8 anlaşma imzaladıklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunların arasında Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ile Cibuti Radyo Televizyon Kurumu arasında yaptığımız anlaşma, bir diğeri Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Cibuti Hükümeti arasında kurulacak özel ekonomik bölge ki 5 bin dönümlük bir arazi üzerinde böyle bir yapılanma olacak. Tabii bu Cibuti'ye ciddi istihdam sağlayacağı gibi aynı zamanda bölgede ciddi bir ekonomik hareketliliğe vesile olacak. Bir diğer nokta, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Cibuti Hükümeti arasındaki gençlik ve spor alanında işbirliği anlaşmasıdır. Bir diğeri, ülkelerimiz arasındaki denizcilik anlaşmasıdır. Bir diğer anlaşma yine hükümetlerimiz arasında polis eğitim işbirliği anlaşmasıdır. Bir diğer anlaşma, yine güvenlik işbirliği anlaşmasıdır. Bir diğer anlaşma ise yine askeri alanda eğitim ve teknik, bilimsel işbirliği anlaşmasıdır ve az önce de ifade ettiğim gibi TİKA."

Bütün bunlarla beraber bu seyahatlerinin ne kadar önemli olduğunu, bunu ne kadar önemsediklerini açıkça ortaya koymuş bulunduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tabii aramızdaki ekonomik ticari işbirliğine baktığımız zaman 65 milyon dolarlık bir rakam söz konusu. Bu rakam şu anda istenilen, arzu edilen bir oran değil ama bunu artırmak mümkün. İşte bu üst düzey ziyaretlerle birlikte inanıyorum ki bu süreç hızlanacaktır" diye konuştu.

Burhan Bey Caddesi Yenileme Projesi Temel Atma Töreni

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki basın toplantısının ardından, Burhan Bey Caddesi Projesi temel atma törenine katıldı.

Cibuti'nin yerel danslarıyla ve halkın sevgi gösterileriyle karşılanan Erdoğan ve Guelleh, proje kapsamında yenilenen kaldırıma taş yerleştirerek, temsili temel attı. Cumhurbaşkanları, proje hakkında yetkililerden bilgi aldı. Danslar ve tezahüratlarla kendisine sevgi gösteren Cibutilileri yanlarına giderek selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir çocuğu kucağına alarak sevdi.

Törenin yapıldığı alandan Cibuti Meclisi'ne yürüyerek geçen Erdoğan ve Guelleh, yol boyunca vatandaşları selamladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ise, Cibuti'de sivil toplum temsilcisi kadınlarla bir araya geldi.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan açıklamalarında, Türkiye'nin bazı ülkelerin aksine, karşılık beklemeksizin Afrika'da insani yardımda bulunduğunu, asla sömürgeci ve çıkarcı bir zihniyetle hareket etmediğini söyledi.

Cibuti'de sivil toplum temsilcisi kadınlarla bir araya gelen Emine Erdoğan, Cibuti Cumhurbaşkanı'nın eşi Kadra Mahamoud Haid'in himayesindeki Daryel Yetimhanesi'ni ziyaret etti. Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh'in eşi Kadra Mahamoud Haid ile Cibuti Milli Kadınlar Birliği'ni de ziyaret eden Emine Erdoğan, burada konuşma yaptı. 

Gittiği ülkelerde kadın sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ederek, Türk kadınının 12 yılda ulaştığı seviyeyi ve tecrübelerini paylaştığını ifade eden Emine Erdoğan, kadınların, annelerin merhametin, şefkatin ve sevginin erdemiyle donatıldığına, her ülkeye göre farklılık gösterse de sorunların evrensel olduğuna, sivil toplum örgütlerinin bu alandaki önemine işaret etti. Eğitim kampanyalarıyla da ilköğretimde okullaşma oranının yüzde 90'lardan yüzde 99'a ulaştığını ifade eden Emine Erdoğan, Türkiye'nin dünyadaki, özellikle Afrika kıtasındaki sorunları da yakından takip ederek katkı sağlamaya çalıştığını söyledi.

Emine Erdoğan, Türkiye'nin Afrika'daki eğitim ve insani yardımlarına dikkati çekerek, "Afrika'dan yükselen hemen her ses Türkiye'de yankılanıyor. Bu vesileyle şunu özellikle vurgulamak istiyorum, Türkiye bazı ülkelerin aksine, karşılık beklemeksizin Afrika'da insani yardımda bulunuyor. Asla sömürgeci ve çıkarcı bir zihniyetle hareket etmiyor. TİKA ve Kızılay gibi kuruluşlarımız bunun en büyük göstergesi" diye konuştu.

“Afrika Kendi Öz Değerleriyle Kalkınacak”

Din, dil, ırk ayrımı yapılmadan dünyanın neresinde olursa olsun ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatıldığını anlatan Emine Erdoğan, Cibuti'de TİKA tarafından yaptırılacak "Kimsesiz Kadınlar Meslek Edindirme Merkezi"nin de içinde olduğu, açılışı ve temeli atılan yerlerin ülke ekonomisine katkı sağlaması temennisinde bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan ve beraberindeki heyetin Afrika ziyareti Somali ziyareti ile devam edecek.  

 

 

Sonraki Haber

Somali Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Tarafından Hizmete Açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika Boynuzu ülkeleri ziyareti kapsamında Somali'nin başkenti Mogadişu'da donanımı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından sağlanan Somali Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin açılışını gerçekleştirdi. Afrika Boynuzu ülkeleri ziyareti kapsamında Somali'nin...