Haberler

27 Kasım 2019

Cezayir’li Araştırmacılara TİKA Desteği

Cezayir’li araştırmacılar Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle İstanbul’da bulunan Osmanlı arşivlerinde ve Süleymaniye El Yazması Eserler Kütüphanesi’nde Cezayir’in önemli şehirlerinden Begaia ile ilgili araştırmalarda bulundu.

Begaia üniversitesinden Prof. Dr. Aissani Djamail, uzman Araştırmacı Djamel Eddine Mechehed ve Cezayir-2 Üniversitesinde görevli Uzman Abdul Basıt Mekki’den oluşan Cezayir heyeti Osmanlı Devleti döneminde Begaia şehrindeki sosyal yaşam ve bilimsel faaliyetler ile ilgili araştırmalarda bulundu. İstanbul’da bulunan İslam İşbirliği Teşkilatı İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’ni (IRCICA) de ziyaret eden heyet, merkez başkanı sayın Dr. Halit Eren’den çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Tunuslular’ın hakimiyeti sırasında İbn-i Haldun’un vezir-i azam olarak görev yaptığı Begaia şehri orta çağda Akdeniz’in, başta matematik ve astronomi olmak üzere, önemli bilim merkezlerinden biri olarak öne çıkıyordu. Logaritma kavramını ilk defa geliştiren Ibn Hamza al-Maghribi, Endülüslü matematikçi El-Kuraşi ve İtalyan matematikçi Fibonacci gibi önemli bilim insanlarına ev sahipliği yapan Begaia, 1510-1555 yılları arasında İspanyollar tarafından işgal edilmişti. İlim adamlarının ayrılmasıyla zor günler geçiren şehir, Salih Reis tarafından 1555 yılında Osmanlı Devleti topraklarına katılmasıyla Akdeniz’in önemli liman kentlerinden biri haline gelmişti.  Şehirde, Osmanlı Devleti döneminden kalan Casbah semti ve semtte bulunan yaklaşık 500 yıllık Casbah Camisi Cezayir tarafından restore ediliyor.

Cezayir’li araştırmacıların,  başta orta çağ bilim dünyasında Mağrib ülkeleri ve  Begaia’nın yeri konularında olmak üzere, yapmış olduğu çalışmalar TİKA’nın desteğiyle önümüzdeki günlerde Begaia şehrinde sergilenecek.

Sonraki Haber

TİKA Sudan’da Yerli ve Milli Ekipmanlarla 3D Eğitimleri Veriyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle Sudan’ın önde gelen teknik kurumlarından 26 katılımcıya 3D Modelleme ve 3D Yazıcı Eğitimi, 3D Modelleme ve 3D Yazıcı Eğitimi’ne katılan 13 kişiye 3D Modellemenin CNC tezgâhlarına aktarımı...