Haberler

06 Ocak 2017

Cezayir’in En Prestijli Müzik Festivali’nde Türk Ezgileri

Cezayir 11. Uluslararası Endülüs Müziği ve Kadim Müzikler Festivali Cezayir’de Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın desteği ile gerçekleştirildi.

Cezayir Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen ve Cezayir, Türkiye, Yunanistan, Azerbaycan, Fransa, Irak, Japonya, Fas, Tunus ve İtalya’dan müzisyenlerin katıldığı festivalin açılışını Cezayir Kültür Bakanı Azzedine Mihoubi yaptı.

Festivalin açılış akşamında sahne alan kanun virtüözü ve bestekâr Göksel Baktagir’e Can Olgun’un kemanla ve Murat Süngü’nün viyolonselle eşlik ettiği konser seyirciler tarafından büyük bir beğeni ile izlendi. 1.500 kişilik Cezayir Opera salonunda verilen konser sonunda müzisyenler uzun süre ayakta alkışlandı.

Ayrıca, festival kapsamında düzenlenen 2. Uluslararası Kanun Sempozyumu ile Cezayir, Fas, Tunus ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden katılan genç müzisyenler, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Müzikoloji Bölüm Başkanı Prof. Şefika Şehvar Beşiroğlu, Göksel Baktagir, Tarana Aliyeva (Azerbaycan) ve Ömer Ziyad (Irak) gibi usta sanatçılarla bir araya gelme fırsatı buldular. Sempozyumda, vefatının 100. yıl dönümü sebebiyle Tanburi Cemil Bey de anıldı.

Geçmişi 500 yıla dayanan ve 300 yıldan fazla süren birliktelik sebebiyle Türkiye ve Cezayir arasında tarihi, sosyal, kültürel alanlarda birçok ortak özellik bulunuyor. TİKA, bu bağları güçlendirmeye yönelik olarak, her alanda olduğu gibi kültürel alandaki destek faaliyetlerine de devam ediyor.

TİKA tarafından bu yıl ayrıca Başkent Cezayir ve Konstantin şehirlerinde Türk Cezayir Dostluk Grubunun sahne aldığı 2 Ramazan Konser Programı düzenlenmişti. Öte yandan, yine TİKA tarafından yürütülmekte olan, Cezayir’in sembol eserlerinden tarihi Keçiova Camii restorasyon projesi de titizlikle yürütülmeye devam ediyor. 

Sonraki Haber

Estonya’da Türkiye Azerbaycan Kültür Günleri

Estonya'da Ajdan Azerbaycan Kültür Derneği’nin Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından desteklenen Türkiye - Azerbaycan Kültür Günleri Projesi’nin Tartu ayağı tamamlandı. Estonya'da Ajdan Azerbaycan Kültür Derneği’nin TİKA tarafından desteklenen “Türkiye-Azerbaycan Kültür Günleri” başlıklı...