Haberler

08 Kasım 2021

Cezayir’e Yenilenebilir Enerji Alanında TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Cezayir’in Tipaza vilayetinde bulunan Şerşel Mesleki Eğitim Merkezi bünyesinde güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi ve PLC laboratuvarı kuruldu.

TİKA tarafından yürütülmekte olan Mesleki Eğitim ve İstihdamı Arttırma Programı (MESİP) kapsamında Cezayir Mesleki Eğitim Bakanlığı’na bağlı Tipaza Şerşel Mesleki Eğitim Merkezi bünyesinde tesis edilen laboratuvarın ekipmanları Türkiye’de üretildi. Projede ayrıca, Türkiye’den giden 3 uzman tarafından 19 Cezayirli uzmana yerinde eğitim verildi.

Laboratuvarların açılışı, Cezayir Mesleki Eğitim Bakanı Prof.Dr.Yacine Merabi, Yenilenebilir Enerji Bakanı Prof. Dr. Ziane Benattou, Tipaza Valisi Ahmed Maabed, TİKA Koordinatörü Dr.Alparslan Çevik ve T.C. Cezayir Büyükelçiliği 1.Katibi Burcu Demirdügen’in katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Açılışta yaptığı konuşmada kurulan laboratuvarlar için Türkiye Cumhuriyetine ve TİKA’ya teşekkürlerini ileten Cezayir Mesleki Eğitim Bakanı Prof.Dr.Yacine Merabi, iki ülke arasındaki ilişkilerin yüzyıllara dayandığını,  tecrübe paylaşımının kardeş ülkeler arasında artarak devam etmesi gerektiğini vurguladı. Cezayirli uzmanların Türkiye’de de yenilenebilir enerji alanında eğitim görmelerini istediklerini dile getiren Merabi, Kovid-19 salgınının başladığı dönemde TİKA tarafından sağlanan malzemelerle mesleki eğitim bakanlığı atölyelerinde maske ve koruyucu kıyafetler üretildiğini hatırlatarak, zor günlerde yapılan bu önemli destek için de teşekkürlerini ifade etti. Bakan Merabi konuşmasının devamında, Türkiye’nin iş dünyasındaki tecrübelerinden yararlanmak istediklerini belirtti.

TİKA Cezayir Koordinatörü Dr. Alparslan Çevik’de iki ülkenin ortak tarihi açısından önemli bir yeri olan Şerşel’de kurulan bu laboratuvarların yenilenebilir enerji alanındaki yeniliklerin Cezayirli uzmanlara aktarılması ve Cezayir’de bu alanda görev alacak yetişmiş insan gücü ihtiyacının karşılanması adına önemli bir adım olacağını belirtti. Çevik, mesleki eğitimin her alanında TİKA olarak işbirliğine hazır olduklarını ifade etti.

Açılış töreninde ayrıca, kurulan laboratuvarların etkin bir şekilde kullanılması amacıyla Cezayir Bilimsel Araştırmalar Merkezi ile Cezayir Mesleki Eğitim Bakanlığı arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Tacikistan Turizm Altyapısının Geliştirilmesine Destek

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) iş birliğinde, Tacikistan'daki otellerin sınıflandırılmasına yönelik hukuki altyapının oluşturulması amacıyla başlatılan çalışmaya teknik destek verildi. Turizm sektörü Tacikistan'da yeni gelişmekte olan sektörlerin başında...