Haberler

25 Mart 2015

Çanakkale Şehitleri Taşkent'te "İstiklal ve Onur" Adlı Etkinlikle Anıldı

T.C. Taşkent Büyükelçiliği himayesinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Taşkent Koordinatörlüğü tarafından Çanakkale Zaferinin 100. Yılı münasebetiyle 19 Mart günü Taşkent’te “İstiklal ve Onur” konulu resim sergisi ve anma töreni düzenlendi.

Törene Azerbaycan Taşkent Büyükelçisi de iştirak etti.  T.C. Taşkent Büyükelçisi Sayın Namık Güner Erpul, Büyükelçilik mensupları, Özbekistan’da yaşamakta olan Türk vatandaşları, Türkiye Cumhuriyeti MEB’e bağlı İlkokul ve Ortaokul okul öğrencileri ve veliler ile davetli Azeri ve Özbek vatandaşlarının katılımı ile gerçekleşti.

Törende konuşma yapan T.C. Taşkent Büyükelçisi Namık Güner Erpul, Çanakkale’nin boğazları vasıtasıyla üç kıtayı bağlayan stratejik bakımdan çok önemli bir nokta olduğunu belirttikten sonra, Çanakkale savaşları Türk askerinin, kahramanlığını, insaniliğini ve vatanseverliğini dünyaya gösteren büyük bir örnektir dedi. Ayrıca, genç nesillerin Çanakkale şehitlerine borçlu olduklarını dile getiren Büyükelçi, Çanakkale Zaferi’nin Cumhuriyetimizin kuruluşunun müjdesi olduğu belirtti.

Büyükelçilik Eğitim Müşaviri Necmettin Yalçın, Çanakkale Zaferinin Türk tarihinin en parlak sayfası olduğundan bahsederek, en görkemli zaferde büyük rolü Mustafa Kemal Atatürk’ün üstlendiğini ve bu Zaferi hafıza ve gönüllerde tutmak herkesin ve genç nesillerin borcu olduğunu vurguladı.      

Taşkent Program Koordinatörü Süleyman Kızıltoprak yaptığı konuşmada, Çanakkale deniz ve kara savaşlarının safhaları hakkında bilgi verdi. Savaşın büyük komutanları ve gizli kahramanlarını kısaca tanıttı. Ertuğrul Tayyaresi pilotu, Nusret Mayın gemisi komutanı ve  Fransız denizaltısı Turquoise' ı teslim alan Mustecip Onbaşı’dan bahsettikten sonra Seyit onbaşı ile Atatürk arasında geçen görüşmenin detayları hakkında bilgi verdi.

Kızıltoprak gerek Çanakkale cephesinde gerekse diğer cephelerde Türk askerinin mertçe ve yiğitçe savaştığını, torunlarının boynunu bükük bırakacak ve yüzlerinin kızarmasına sebep olacak hiçbir insanlık dışı, savaş hukuku ve genel hukuk kurallarına aykırı bir uygulama ve davranışta bulunmadığını belirtti. Kızıltoprak, Türk Milletine tekrar mazideki şanlı günleri hatırlatan ve o şerefli direnişten Mustafa Kemal gibi bir lider çıkartan Çanakkale Zaferi hiçbir zaman belleğimizden çıkmayacaktır dedi.   

“İstiklal ve Onur”  Adlı Sergi Büyük İlgi Gördü

Türk Okulu öğrencileri tarafından Çanakkale Zaferi’ni anlatan sahne programının ardından TİKA Taşkent Koordinatörlüğü tarafından hazırlanan “İstiklal ve Onur” konulu Çanakkale Zaferi Fotograf sergisi, Azerbaycan ve Türkiye Taşkent büyükelçileri tarafından açıldı. Türk askerinin üstün başarısını ilk kez sergilenen fotoğraflarla anlatan sergi katılımcılar tarafından büyük bir takdir aldı.

Sonraki Haber

Afganistan'daki Sel Felaketine TİKA Yardım Elini Uzattı

Afganistan’ın Celalabad vilayetinde meydana gelen ve 35 kişinin hayatını kaybettiği onlarca yerleşim yerini etkileyen sel felaketinin ardından, afetzedelere en büyük yardımı yapan kurum Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) oldu. Proje kapsamında 40 aileye...