Haberler

12 Mayıs 2015

Çağdaş Afgan Şiirinin Öncülerinden Halilullah Halili Düzenlenen Törenle Anıldı

Çağdaş Afgan şiirinin öncülerinden Halilullah Halili Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından düzenlenen tören ile anıldı.

Afganistanda yaşamış ve iz bırakmış tarihi şahsiyetlerin ve eserlerinin hatırlanması amacıyla her ay düzenli olarak icra edilen etkinlikler kapsamında düzenlenen anma toplantısı Kuranı Kerim tilaveti ve Milli Marşların okunması ile açıldı. TİKA Koordinatörü Süleyman Şahin’in hoşgeldiniz konuşmasından sonra Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı sayın Raşit Dostum’un mektubu Özel Kalem Müdür Yardımcısı Humayun Hayri tarafından okundu.

Toplantıda; Prof. Dr. Kayum Kavimi “Üstad Halili’nin Eserleri”, Kaner Ali Tabeş “Üstad Halili’nin Çağdaşları”, Mesud Halili "Babamın Hayatı”, Esedullah Gazanfer “Halili ve Afganistan” başlıkları altında konuştu ve genel değerlendirmeyi Yasin Nigah yaptı.

Tören Halilullah Halili’nin şiirlerinden örnekler okunarak ve müzikler çalınarak sona erdi.

Sonraki Haber

Karayip Ada Ülkelerinden Jamaika'ya Tekne Motoru Desteği

Karayip ada ülkelerinden Jamaika’da, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından temin edilen tekne motorları düzenlenen törenle Jamaika Ulusal Çevre ve Planlama Ajansı (NEPA) yetkililerine teslim edildi. TİKA, Karayipler bölgesindeki faaliyetlerine devam ediyor. Dominika,...