Haberler

10 Mart 2014

Çad'da Bulunan Sarh Mülteci Kampına İnsani Yardım

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğinde Orta Afrika Cumhuriyeti’nden mültecilerin bulunduğu Çad’daki Sarh mülteci kampına insani yardımda bulunuldu.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde yaşanan krizin ardından binlerce Müslüman anti-balaka denilen gruplarca zarar gördü. Olaylar sırasında 2 milyonu aşkın insan yerlerinden edilirken büyük bir bölümü Çad ve Kamerun başta olmak üzere komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldı.

Şubat ayının son haftasında Dışişleri Bakanlığı, TİKA ve AFAD yetkililerinden oluşan dört kişilik Türk heyeti Orta Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Bangui’de Cumhurbaşkanı, Başbakan, ilgili bakanlar, çeşitli kurum ve kuruluşlarla görüşerek ülkedeki son durum hakkında bilgi almışlardı. Görüşmelerde, ülkede istikrar ve güven ortamının sağlanmasını müteakip Türkiye tarafından teknik yardım çalışmalarının başlatılabileceği muhataplara iletilmişti.

Bu çerçevede TİKA ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğinde Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki resmi temaslarla eş zamanlı olarak Çad’ın başkenti Encemine’nin 900 kilometre uzaklığında bulunan Sarh mülteci kampına gıda ve insani yardım gönderilmesi için çalışmalar başlatıldı. Türkiye Encemine Büyükelçiliği’nin lojistik desteğiyle pirinç, un, makarna, yağ ve çadır ile battaniyeden oluşan malzemeler karayoluyla 18 bin mültecinin bulunduğu kampa ulaştırıldı.

TİKA’dan ve Türkiye Diyanet Vakfı’ndan yetkilileri, Uluslararası Göç Kuruluşu, Sarh Valiliği, Çad Aile ve Sosyal Faaliyetler Bakanlığı ve Encemine Büyükelçiliği nezaretinde kamptaki mülteci ailelere yardım malzemesi dağıtıldı. Sarh mülteci kampına yapılan bu yardım mülteciler ve idari makamlarca memnuniyetle karşılandı. TİKA ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yapılan gıda ve insani yardım malzemesinin yanı sıra yine TİKA desteğiyle kamptaki sağlık kabinine ilaç ve tıbbi ekipman temini için girişimler başlatıldı.

Sonraki Haber

Priştine'de Tarihi Lokaç Çeşmesi'nin Restorasyon Çalışmaları Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı koordinatörlüğünde Kosova’nın başkenti Piriştine’de yürütülen tarihi Lokaç Çeşmesi’nin restorasyonu kapsamında ön hazırlık çalışmalarına başlandı. TİKA, Kosova’da ecdat yadigârı eserlerin restorasyonuna yönelik gerçekleştirdiği projelerle kültür mirasına sahip çıkmaya devam ediyor....