Haberler

31 Mart 2016

Çad Sağlık Personeline Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Uluslararası Doktorlar Derneği ve Çad’ın başkenti Encemine’de hizmet veren L’hopital Mere et Enfant Hastanesi işbirliğinde Çad sağlık personeline “Anne Çocuk Sağlığı” ve “İlk Yardım” konularında eğitim programı düzenledi.

Çad’ın başkenti Encemine’de faaliyet gösteren L’hopital Mere et Enfant Hastanesi ile Uluslararası Doktorlar Derneği ve TİKA işbirliğinde, Çad sağlık personeline “Anne Çocuk Sağlığı” ve “İlk Yardım” konularında eğitim programı düzenledi. Türkiye’den giden doktorlar tarafından gerçekleştirilen eğitime ebe, hemşire, sağlık teknisyeni ve doktorlardan oluşan yaklaşık 40 kişi katıldı.

Her 6 kadından 5’inin kendi imkânlarıyla doğum yapmakta olduğu, doğan çocukların %20’sinin ilk 5 yıl içinde hayatını kaybettiği ve ortalama kadın yaşam süresi 51 yıl olan ülkede hizmet vermekte olan hastane yetkilileri verilen eğitimin çok önemli olduğunu ifade ettiler.

Eğitim programına T.C. Çad Büyükelçisi Serdar Cengiz de katılarak Çad’ın sağlık personelinin eğitimine verdikleri katkıdan dolayı Uluslararası Doktorlar Derneğine ve TİKA’ya teşekkür etti.

Eğitim sonrasında hastanede incelemede bulunularak hastanenin hizmet koşullarının geliştirilmesi hususunda işbirliği imkânları değerlendirildi.

Sonraki Haber

Lübnan'da TİKA'yı Herkes Tanıyor

Lübnan Savunma Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Tümgeneral Muhammed Kheır ve beraberindeki heyet Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam’ı makamında ziyaret etti. Lübnan ile kalkınma yardımları ve afet yönetimi alanlarında işbirliği...