Haberler

09 Ocak 2018

Çad’da Medya Ahlakının Meslekte Uygulanması Çalıştayı’na Destek

Çad’da Medya Ahlakının Meslekte Uygulanması​ Çalıştayı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın katkılarıyla gerçekleştirildi.

TİKA, Çad’da sağlık, eğitim, mesleki eğitim, tarım, insani yardım ve medya alanlarındaki çalışmalarına yenilerini eklemeye devam ediyor. Çad Gazeteciler Federasyonuna bağlı, Arapça Konuşan Gazeteciler Birliği’nin düzenlediği “Medya Ahlakının Meslekte Uygulanması” çalıştayı TİKA destekleriyle gerçekleştirildi.

Çad Gazeteciler Federasyonuna bağlı Arapça yayın yapan medya çalışanı basın ve yayın mensupları “Çad Arapça Konuşan Gazeteciler Birliği” çatısı altında 400 üyeli bir birlikten oluşuyor. Söz konusu birlik, Çad Enformasyon Bakanlığı ve Gazeteciler Federasyonun himayesinde düzenlediği iki günlük  “Medya Ahlakının Meslekte Uygulanması” çalıştayında  80 kayıtlı medya mensubu ve  basın yayın alanında faaliyet gösterenler, Çad’da medyayı tartıştı. Çalıştaya; Cumhurbaşkanlığı Basın Danışmanı Abdullah Angardakina, Enformasyon Bakanlığı Müsteşarı Ayşe Salih Daman, Basın Yayın Yüksek Konseyi Başkanı Dibi Duna Cunbaye, Devlet Televizyonu TeleChad TV Genel Müdür Vekili Cibrin Muhammed Adam, TİKA yetkilileri ile birçok üst düzey bürokrat katıldı.

Cemiyet Başkanı ve Encemine Cedid Gazetesi Yazarı Adam Ali Adam; çalıştayın açılışında yaptığı konuşmasında, Çad’a sağladığı katkılardan dolayı Türkiye’ye ve TİKA’ya teşekkür etti. Ayrıca Çad Basın Yayın Yüksek Konseyi Başkanı Dibi Duna Cunbaye ise, Türkiye’nin çok büyük bir ülke olduğunu, tarihi derinliği uzun yıllara dayandığını ve geleceğinin Afrika kıtasında olduğuna işaret etti. Cunbaye ayrıca, Çad medyası ve sorunları hakkında genel bilgiler vererek Türkiye’nin medya alanındaki bilgi birikim ve deneyimlerinden yararlanmak istediklerini belirtti.

Basın Yüksek Konseyi Başkanı Cunbaye’nin verdiği bilgilere göre, Çad’da 900 gazeteci ve televizyoncu, ulusal yayın yapan 3 televizyon kanalı ve 72 radyo bulunduğunu belirtti. Yayın yapan medya organlar arasından ise, Arapça yayın yapan 66 Radyo ve bir televizyon kuruluşu olduğunu sözlerine ekledi.  

Sonraki Haber

Myanmar’da Yaralar TİKA Eliyle Sarılıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Myanmar Paktauw Bölgesi’ndeki Kyinyi Pyin kampında meydana gelen yangında zarar gören ailelere gıda ve malzeme yardımında bulundu. Beş yıl önce yerlerinden edilen ve Kaladan nehri etrafında kurulan köy...