Haberler

20 Ocak 2014

Bosna Hersek'te TİKA Moştre Sağlık Merkezi Hizmete Açıldı

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, Bosna Hersek’teki temasları kapsamında, başkent Saraybosna yakınındaki Visoko kentinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından yaptırılan TİKA Moştre Sağlık Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Visoko’nun Moştre beldesinde 15 bin kişiye hizmet verecek, yaklaşık 650 metrekarelik alanda kurulan TİKA Moştre Sağlık Merkezi’nin açılışına, Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, AK Parti Şırnak Milletvekili Mehmet Emin Dindar, AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Ali Maskan, TİKA Saraybosna Koordinasyon Ofisi Koordinatörü Dr. Zülküf Oruç, Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Boşnak Üyesi Bakir İzzetbegoviç, Visoko Belediye Başkanı Amra Babiç, Zenica Doboj Kantonu Başbakanı Munib Huseyinagiç, Bosna Hersek İslam Birliği temsilcileri ve çok sayıda Visokolu katıldı.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Visoko halkına selamlarını ileterek başladığı konuşmasına, Türkiye’nin, takip ettiği dış politikasıyla bölgesinde ve komşu bölgelerde barışı, istikrarı ve huzuru hedeflediğini ifade etti. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, TİKA olarak dünyanın çeşitli yerlerinde çeşitli projelere imza atıldığını, Bosna’da da yüzlerce projenin gerçekleştirildiğini, bu eserin de TİKA’nın atmış olduğu imzalardan biri olduğunu vurguladı. Burada 15 bin insanın hizmet alacak olmasından dolayı gurur duyduklarını ifade eden Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, projenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu. “Türkiye’de bitmez tükenmez bir Bosna sevgisi vardır” diyen, Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, TİKA Moştre Sağlık Merkezi’nin hayırlı olması dileklerinden bulunarak konuşmasını tamamladı.

TİKA’nın söz konusu projeyi gerçekleştirmesinden dolayı teşekkürlerini dile getiren Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç ise, TİKA’nın Bosna Hersek’te gerçekleştirdiği projelerin çok etkileyici olduğunu belirterek, son 3 yıl içerisinde 130’dan fazla projenin uygulandığını hatırlattı. İzzetbegoviç, Türkiye’nin, son 10 yıl içinde kat ettiği başarıların Bosna Herseklileri de çok mutlu ettiğini, güçlü ve istikrarlı bir Türkiye’nin, sadece Bosna Hersek için değil, tüm bölge için önemli bir unsur olacağını kaydetti.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ise konuşmasında, Visoko Belediye Başkanı Amra Babiç’in kısa süre önce Türkiye’yi ziyaret ettiğini ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü belirterek, en kısa süre içerisinde yapılabilecek projelere ilişkin çalışmalara başlandığını ifade etti. Bu projenin güzel bir sona ulaşmasından dolayı TİKA olarak mutluluk duyduklarını belirten TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, sağlık merkezinin aynı zamanda isminde ’TİKA’nın geçtiği Balkanlar’ın ilk eseri olduğunu, bundan dolayı da çok mutlu olduklarını sözlerine ekledi. Sağlık merkezinin inşasında katkısı olan herkese teşekkür eden TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, sağlık merkezinin tüm kente hayırlı olmasını diledi.

Visoko Belediye Başkanı Amra Babiç de, Visoko’nun Moştre beldesinde yaşayan vatandaşların bugüne kadar sağlık hizmeti konusunda sıkıntı çektiğini hatırlatarak, bundan sonra son derece modern bir sağlık ocağında ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini ifade etti. Visoko Belediye Başkanı Babiç desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

Bosna Hersek'te Karagözbey Medresesi'nin Yeni Binası Hizmete Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın desteğiyle, Bosna Hersek’te inşa edilen Karagözbey Medresesi’nin yeni binasının açılışı gerçekleştirildi. 1557 yılında kurulan, Hersek Bölgesi’nin tek medresesi olan 270 öğrencinin eğitim gördüğü Karagözbey Medresesi’nin çağdaş eğitim, öğretim ihtiyaçlarına...