Haberler

06 Temmuz 2012

Bosna-Hersek'te Geçmişten Tuvale Osmanlı İzleri

Bosna-Hersek’te Osmanlı dönemine ait izlerin tuvale aktarılması için uluslararası resim yarışması düzenlendi. Osmanlı İmparatorluğu’nun Balkanlardaki yansıması olan resimler için 7 ülkeden 19 ressam  Poçitel Türk köyünde bir hafta çalıştı. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından desteklenen projede ressamların eserleri Saraybosna merkezinde Preporod Sanat Galerisinde sergilendi.

Proje doğrultusunda düzenlenen programa Türkiye’den Tuncay Bayar ve Oğuz Haşlakoğlu, Rusya’dan Rifhat Muhamedoviç Arslanov, Bosna Hersek’ten Mirsada Balyiç, Çazim Hacimeyliç, Merima İvkoviç, Gwen Jones, Ana Kovaç, Amra Koziç, Admir Muykiç ve Edin Numankiç, ABD’den Smail Bato Bostanciç, Sırbistan’dan Şemsa Gavrankapetanoviç, Selma Culizareviç Karanoviç, Branimir Karanoviç ve Mehmed Slezoviç, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Nilüfer İnandım ve Hasan Zeybek ile İngiltere’den Rosanna Moore katıldı. Sanatçılar Bosna-Hersek’in güneyindeki Mostar’ı, Blagay’ı Stolats’ı ve Poçitely’i gezdi. İzlenimler hafızalardan tuvale yansıdı.

TİKA tarafından verilen destekle düzenlenen sergiye sanatseverlerin ve Bosna-Hersek halkı büyük ilgi gösterdi.

Sonraki Haber

Reşat Kadiç Bölge Okuluna TİKA'dan Destek

Bosna-Hersek Federal Cumhuriyeti Zenica- Doboj Kantonu dâhilinde yer alan Kakanj, Saraybosna ve Zenica şehirleri arasında yer alıyor. Reşat Kadiç Bölge İlköğretim Okulu Kakanj belediye merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta, Bırnjic kasabasında bulunuyor. Bölgede nüfusun tamamı...