Haberler

17 Haziran 2014

Bosna Hersek'te Banja Luka Okul Öncesi Eğitim ve Öğretim Merkezine Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Bosna Hersek’te bulunan Banja Luka Okul Öncesi Eğitim ve Öğretim Merkezi’ne ekipman desteğinde bulunuldu.

Bosna Hersek’te birçok başarılı projeye imza atan TİKA, gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede TİKA tarafından Banja Luka’da 2000’den fazla çocuğun eğitim gördüğü 22 anaokulunun bağlı olduğu Banja Luka Okulöncesi Eğitim ve Öğretim Merkezi’ne TİKA tarafından ekipman desteğinde bulunuldu. Proje kapsamında temin edilen 2 adet endüstriyel boy çamaşır makinesi, bir adet endüstriyel boy kurutma makinesi ve silindir ütüleme makinesi düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

Törene TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr.Mahmut Çevik, Banja Luka Belediye Başkan Yardımcısı Jasna Brkiç, hükümet temsilcileri, Banja Luka Okulöncesi Eğitim Öğretim Merkezi Müdiresi Nataşa Raduloviç ve TİKA yetkilileri katıldı.
TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Çevik, açılış töreninde yaptığı konuşmada, çocukların eğitim ve öğretimlerinin yanı sıra temiz ve hijyenik alanlarda ikamet etmesinin önemini belirtti. Yapılan yardım sayesinde çocukların artık daha hijyenik bir ortamda günlerini geçireceğine değinen TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Çevik, ’’Çocuklara yatırım yapmak, bu devletin geleceğine yatırım yapmaktır’’ dedi.

TİKA olarak her yerde manevi köprüler inşaa ettiklerini söyleyen TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Çevik ’’Bizler farkındayız ki burada, Vişegrad’da bulunan Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü gibi pek çok köprü yer almaktadır. TİKA olarak bizler de manevi köprüler inşa etmekteyiz. Umarım Banja Luka’da açılışını gerçekleştirdiğimiz bu projenin haricinde, daha başka köprüler de inşa ederek Bosna Hersek insanına ve ailelerine yardım konusunda daha fazla el uzatabiliriz. Banja Luka Belediyesi’ne bu projeye vermiş oldukları katkılar nedeniyle teşekkürlerimi sunuyorum’’ diye konuştu.

Banja Luka Belediye Başkan Yardımcısı Brkiç ise TİKA’nın yapmış olduğu bu yardımdan dolayı çok mutlu olduğunu, bu yardım sayesinde iki tarafın arasında bir bağ kurularak farklı işbirlikleri için zemin hazırlandığını ifade etti. Konuşmasının devamında, söz konusu projeyle birlikte Merkez’in önümüzdeki 15 yıllık süreçte yapılan yardım sayesinde sıkıntı çekmeyeceğini ifade eden Banja Luka Belediye Başkan Yardımcısı Brkiç, bu sayede kapasitesini de genişletebileceğini vurguladı.

Merkez Müdiresi Raduloviç de, TİKA’ya yapmış olduğu yardım nedeniyle teşekkürlerini sunarak, gelecekte yapılacak işbirlikleri konusunda da önemli bir adım atıldığını vurguladı.

Sonraki Haber

Şüheda Mektuplarda Öğrenciler Şehitliklerde Buluşuyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Bakü TÖMER tarafından hazırlanan proje çerçevesinde, Bakü’deki şehitlikte isimleri yazılan Osmanlı askerleri adına hazırlanan mektuplar, bir grup öğrenci tarafından Çanakkale’deki şehitliğe ulaştırılacak. 1918 yılında İstanbul’dan yola çıkarak Azerbaycan’ı...