Haberler

29 Ocak 2015

Bosna Hersekli Selzedelere TİKA Desteği Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Bosna Hersek’in Maglaj şehrinde selden zarar gören 25 evin tadilatı yapılarak, sahiplerine resmi törenle teslim edildi.

TİKA, Bosna Hersek’te gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Bosna Hersek’in Maglaj şehrinde selden zarar gören 25 evin tadilatı yapılarak, sahiplerine resmi törenle teslim edildi.

Bosna Hersek’in Maglaj Şehri Mayıs 2014’te yaşanan sel felaketinden ciddi anlamda etkilendi. Selden büyük zarar gören söz konusu şehirde çok sayıda fabrika, okul, hastane, kamu binası ve ev zarar gördü. Zarar gören evlerin büyük kısmının tadilatı, TİKA ile TBB işbirliğinde yapılmaktadır. İlk etapta ise, TİKA tarafından tadilatı yapılan 25 ev düzenlenen törenle sahiplerine teslim edildi.

Törene, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik, Maglaj Belediye Başkanı Mehmed Mustabaşiç, TİKA yetkilileri, ev sahipleri ve şehir sakinleri katıldı. Maglaj Belediye Başkanı Mustabaşiç törende yaptığı konuşmada, TİKA’nın somut işler yaptığını, selin yaşandığı ilk günden itibaren Maglaj halkının yanında olduğu ve her alanda destek verdiğini söyledi. TİKA’nın Maglaj’da gerçekleştirdiği diğer projelerden bahseden Maglaj Belediye Başkanı Mustabaşiç, Türkiye halkına teşekkür ederek, bundan sonraki dönem içerisinde de TİKA’dan ve Türk halkından destek beklediklerini ifade etti.

TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Çevik de söz konusu projenin TİKA olarak Maglaj'da gerçekleştirdikleri tek proje olmadığını belirterek, selin felaketinin ilk gününden itibaren Maglaj’da olduklarını, gıda, tıbbi malzeme, araç ve gereç yardımında bulunduklarını belirtti. Ayrıca önümüzdeki süreçte diğer evlerin tadilatına devam edileceğini ifade eden TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Çevik, Maglaj için yeni projelerin üretileceğini söyledi. TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Çevik, TİKA olarak, her fırsatta Bosna Hersek’in yanında olmaya gayret gösterdiklerini belirtti.

Tören sonunda tadilatı yapılan evlerin sahipleri, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Çevik’e Türk halkına ve Türkiye’ye teşekkürlerini ilettiler. 

Sonraki Haber

Türkmenistan Merv Şehri 2015 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti Resmi Açılış Töreni Gerçekleştirildi

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Türkmenistan Kültür Bakanlığı işbirliği ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) destekleriyle gerçekleştirilen Türkmenistan Merv şehri 2015 Türk Dünyası Kültür Başkenti resmi açılış töreni Merv’de düzenlenen programlarla gerçekleştirildi. TÜRKSOY...