Haberler

29 Nisan 2014

Bosna Hersekli Çocukların Engelsiz Çocuk Bayramı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü işbirliğinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında Türkiye-Bosna Hersek Arasında İşbirliği ve Uluslararası Engelsiz Çocuk Bayramı projesi çerçevesinde Bosna-Hersekli çocukların Türkiye’de bir dizi etkinliklere katılımı sağlandı.

TİKA ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilen projeyle Bosna-Hersek Gorajde şehrinden 7 öğretmen ve 23 çocuktan oluşan heyet Gaziantep’te düzenlenen 23 Nisan Geleneksel Çocuk Şenlikleri Etkinlikleri kapsamında şehrin tarihi ve turistik bölgelerinde gezintilere katıldılar.

Gaziantep gezisinden sonra Ankara’da ziyaretlerde bulunan heyete İstanbul’da Yeşilköy Havacılık Müzesi, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Sultan Ahmet Cami, Fatih Camii, Fatih Sultan Mehmet Türbesi, Miniatürk, Eyüp Sultan Camii başta olmak üzere tarihi ve kültürel mekanlar tanıtıldı, Ayrıca heyet, İstanbullu engelli aileleri ile birlikte Boğaz turuna katıldı. Yapılan turda Boşnak ve Türk Engelliler yakın ilişkiler kurup, beraber Türk Kültürüne özgü oyunlar oynadılar. Ayrıca heyet daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Kampını ziyaret etti.

Söz konusu projeyle Bosna-Hersek’ten ve Türkiye’den engelli ve engelli olmayan çocukların biraraya getirilerek, dostluk ve kardeşlik çerçevesinde toplumsal kültürün geliştirilmesi, engelli bireylerin de kültürel ve sosyal süreçlere engelsiz bir biçimde entegrasyonu hedeflendi. Proje kapsamında engellilik alanında son dönemlerdeki gelişmelerin katılımcı ülkeyle paylaşılması, 23 Nisan Çocuk Bayramı üzerinden üretilen barışcıl kültürel değerlerin yurtdışında engelli çocuklar arasında çoğaltılması ve farklı ülkelerden engelli katılımcıların bir araya getirilerek kardeşlik ruhunun devamının sağlanması amaçlandı.

Sonraki Haber

TİKA'dan Afganistanlı Selzedelere Yardım Eli

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Afganistan’daki sel mağdurlarına gıda yardımında bulunuldu. Afganistan’ın kuzeyindeki Cevizcan ve Sar-i Pul Vilayetlerinde selden zarar gören 750 aileye TİKA tarafından gıda yardımı yapıldı. TİKA tarafından temin edilen gıda malzemeleri...