Haberler

24 Haziran 2015

Bosna Hersek Yüksek Yargı Heyeti’ne Türk Yargı Sistemini Tanıtım Programı Düzenlendi

Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bosna Hersek’ten 20 kişilik Yüksek Yargı Heyetine yönelik Türk Yargı Sistemini tanıtım programı düzenlendi.

Faaliyet gösterdiği ülkelerde, teknik işbirliği kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarının kurumsal kapasitesinin geliştirilmesi için projeler gerçekleştiren TİKA, söz konusu faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi. Bu kapsamda TİKA ve Adalet Akademisi Başkanlığı işbirliğinde Bosna Hersek’ten 20 kişilik Yüksek Yargı Heyetine yönelik Türk Yargı Sistemini tanıtım programı gerçekleştirildi.

Heyet Ankara’daki çalışma ziyareti kapsamında; HSYK, Yargıtay, Adalet Bakanlığı, Danıştay, Anayasa Mahkemesi Başkanlığı, Sincan Adliyesi ve TİKA ile görüşmelerde bulundu. Heyetin TİKA’ya gerçekleştirdiği ziyarette heyet üyeleri TİKA Hukuk Müşaviri Mehmet Parlak ve TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa (BADA) Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik tarafından karşılandı. Ziyarette heyet üyeleri ile birlikte TİKA’nın faaliyetlerine yönelik görüşmeler ve yeni çalışma olanakları değerlendirildi.

TİKA Hukuk Müşaviri Parlak ziyarette yaptığı konuşmada, Yargıtay Başkanı, Cumhuriyet Başsavcısı, Yüksek Yargı ve Savcılık Konseyi Başkan Yardımcısı, Adli ve Savcılık Eğitim Merkezi Başkanları, Mahkeme Başkanları, Hâkimler ve Savcılardan oluşan yüksek katılımlı heyeti Türkiye’de ağırlamaktan duyulan memnuniyeti dile getirdi.

TİKA BADA Daire Başkanı Dr. Çevik ise, Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanlığı olarak, Bosna Hersek’te yürütülen proje, program ve faaliyetler hakkında bilgi verdikten sonra, özellikle 2014 Mayıs ayında meydana gelen sel felaketi sonrasında Türkiye olarak kardeş Bosna halkının yanında olduklarını söyledi. Dr. Çevik, sel mağdurlarına yapılan yardımların devam edeceğini sözlerine ekledi.

Heyet Ankara’daki resmi görüşmeleri tamamladıktan sonra iki günlük İstanbul ziyareti gerçekleştirerek Türkiye’den ayrıldı. 

Sonraki Haber

Karayip Topluluğu’na Video Telekonferans Sistemi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Karayip Topluluğu’na (CARICOM) üye ülkeler arasında iletişim kapasitesinin arttırılması kapsamında ileri teknoloji video telekonferans sistemi desteğinde bulunuldu. TİKA faaliyet gösterdiği ülkelerde gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu...