Haberler

13 Şubat 2015

Bosna Hersek'te Sazgen Sazy Kazakistan Halk Çalgıları Eşliğinde Geleneksel Türk Dünyası Müzik Konseri'ne Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Saraybosna Büyükelçiliği, Yunus Emre Enstitüsü ve Keçiören Belediyesi'nin destekleriyle, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da bu yıl 31'incisi gerçekleştrilen Saraybosna Kış Festivali kapsamında, Sazgen Sazy Kazakistan Halk Çalgıları Eşliğinde Geleneksel Türk Dünyası Müzik Konseri düzenlendi.

TİKA, Bosna  Hersek'te gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bosna Hersek'te önemli projelere imza atan TİKA, çeşitli program ve organizasyonlara da destek vermeye devam ediyor. Bu kapsamda TİKA, TÜRKSOY, Saraybosna Büyükelçiliği, TİKA, Yunus Emre Enstitüsü ve Keçiören Belediyesi'nin düzenlediği konsere, Saraybosnalılar büyük ilgi gösterdi. Tarihi Ulusal Tiyatro binasındaki konsere TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay, TİKA İnsan Kaynakları Daire Başkanı Dr. Zülküf Oruç, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Yunus Emre Enstitüsü Saraybosna Türk Kültür Merkezi Müdürü Mehmet Akif Yaman ve çok sayıda davetli katıldı.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov konuşmasında Sanat'ın kültürler arası kaynaşmada büyük rolü olduğunu vurgulayarak, '31 yıldır gerçekleştirilen festivale katkı sağladıkları için oldukça mutlu olduklarını ifade etti. Konuşmasının devamında ülkeler arası kaynaşma ve yakınlaşmadan bahseden Kaseinov, TÜRKSOY olarak Saraybosna'da öncelikle Altaylar’dan Balkanlar’a Türk Dünyası isimli resim sergisinin açılışını gerçekleştirdiklerini, düzenlenen konserle birlikte Saraybosna’daki ikinci etkinliklerini de Bosna Herseklilerle buluşturacaklarını belirtti.

TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Fırat Purtaş, ise, Türk dünyasının UNESCO'su olarak adlandırılan TÜRKSOY'un, 22 yıldır Türk dili konuşan halklar ve akraba topluluklar arasındaki kültürel ortaklığı ve gönül bağlarını güçlendirmek için faaliyet gösterdiğini belirterek, bu özelliğiyle Bosna Hersek'in kültür coğrafyalarının temel unsurlarından olduğunu kaydetti.Daha önce Bosna Hersek'ten çok sayıda ressamı, fotoğraf sanatçılarını, dans topluluklarını Türkiye'de, Azerbaycan'da ve Tataristan'da misafir ettiklerini aktaran Purtaş, TÜRKSOY olarak ilk kez Bosna Hersek'te bir etkinlik düzenlediklerini vurguladı.

TİKA İnsan Kaynakları Daire Başkanı Dr. Zülküf Oruç ise, TİKA'nın sadece fiziksel projelere destek vermekle kalmayıp, bunun ötesinde kültür dünyasının da inşası yönünde çalışmalar yaptığını kaydetti.Sazgen Sazy Kazakistan Halk Çalgıları Eşliğinde Geleneksel Türk Dünyası Müzik Konseri, Gorajde ve Mostar şehirlerinde de düzenlendi.

 

 

Sonraki Haber

Afganistan’da Büyük Türk Şairi Ali Şir Nevai ve Babür Türk İmparatorluğu’nun Kurucusu Babür Şah Doğum Günlerinde Anıldı

  Afganistan’ın Kabil şehrinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Yunus Emre Enstitüsü tarafından Türk dünyasının ortak değerlerinden büyük edip ve düşünür Ali Şir Nevai ile devlet adamlığını kaleminin kudreti ile de taçlandıran Babür...