Haberler

10 Ekim 2023

Bosna Hersek'te Savaş Sonrası Geri Dönen Ailelere TİKA'dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Bosna Hersek’te 1990’lı yıllarda yaşanan savaş sonrasında yurtlarına dönen 20 aileye, tarımsal ekipman ve traktör desteğinde bulunuldu.

Bosna Hersek'in doğusundaki Sokolac Belediyesine bağlı Vrhbarje köyü, 1990'lı yıllarda yaşanan savaşın ardından yurtlarını terk etmek zorunda kalan birçok ailenin dramını yaşamıştı.

Günümüzde ise geri dönen aileler, değişen sosyolojik ve ekonomik yapı nedeniyle ciddi geçim sıkıntılarıyla karşı karşıya.

Tarımda kullanılan ekipmanlara sahip olmayan Vrhbarje köyüne dönen 20 aile, üretim için ihtiyaç duydukları traktör ve diğer ekipmanları kiralamak zorunda kalıyordu. Ancak, maliyet girdilerinin artması ve ekim sezonu öncesi ekipman kiralamada yaşanan zorluklar, büyük miktarda ekilebilir arazinin boş kalmasına neden oluyordu. Bu durum, köyde yaşayan nüfusun artmasına ve yeni geri dönüşlere engel teşkil ediyordu.

TİKA tarafından yürütülen proje kapsamında temin edilen traktör ve tarım ekipmanları, çiftçilere daha geniş arazide tarım yapma imkânı sunarak daha iyi geçim şartlarına ulaşmalarını sağladı.

Vrba Organik Üretimi Koruma ve Teşvik Derneği Başkanı Mujo Zahiragiç, proje hakkında yaptığı açıklamada, "Bize sahip çıkan Türkiye halkına ve TİKA’ya müteşekkir olduğumuzu ifade etmek isterim. 2020 yılında TİKA tarafından Sokolac ve Rogatica belediyelerinde gerçekleştirilen projelerde, Vrhbarje köyü ve yaklaşık 15 Sırbistan ve Bosna Hersek köyü su şebekesine sahip oldu. Gerçekleştirilen bu proje, topraklarımızda kalmamızı ve geçinmemizi sağlayacaktır." şeklinde konuştu.

2014 yılında faaliyet göstermeye başlayan Vrba Organik Üretimi Koruma ve Teşvik Derneği, savaş sonrası yurtlarına dönen aileleri desteklemek ve geri dönüşleri teşvik etmek amacıyla yaklaşık 3500 dönüm büyüklüğündeki tarım arazisini işletmeyi planlıyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Deprem Felaketini Yaşayan Afganistan’a Gıda Kolisi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’da meydana gelen deprem felaketinden etkilenen 2 bin aileye acil insani yardım desteğinde bulunuldu. Afganistan’ın batı bölgesinde Herat kırsalında meydana gelen depremler, bölgede büyük bir felakete yol...