Haberler

28 Temmuz 2023

Bosna Hersek'te Geleneksel Halk Oyunlarının Yaşatılmasına TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Neretva Kantonundaki Folklor Topluluğuna folklor kıyafeti desteği sağladı.

Bosna Hersek’in Hersek Neretva Kantonu’nda Jablanica Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Neretva Folklor Topluluğu, öğrencilerden oluşan yaklaşık 200 kişilik ekibiyle birçok ülkede Bosna Hersek’te yaşayan halkların kültürel mirasını tanıtıyor.

Yaklaşık 30 yıldır faaliyet gösteren ve zamanla yıpranan kıyafetleri nedeniyle prova ve gösterilerinde sıkıntılar yaşayan topluluğa TİKA, folklor kıyafeti desteği sağladı.    

Verilen destek ile topluluğun ulusal ve uluslararası birçok festivale katılımın desteklenerek, Bosna-Hersek’te unutulmaya yüz tutmuş kültürel mirasın tanıtılması ve yaşatılmasına katkı sağlanması hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA Hırvatistan’da Üretimi Desteklemeye Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Hırvatistan'da faaliyet gösteren Lepoglava Tarım Turizmi Birliği bünyesinde geçen yıl kurduğu Meyve ve Sebze Suyu Üretim Hattı’nı genişleterek Reçel Üretim Hattı kurdu. Lepoglava şehrinin Varazdin bölgesindeki yerleşim birimleriyle...