Haberler

15 Ağustos 2017

Bosna Hersek'te 15 Temmuz Özgürlük ve Bağımsızlık Parkı Hizmete Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve İzmit Belediyesi tarafından Bosna Hersek’in Travnik şehrinde yaptırılan 15 Temmuz Özgürlük ve Bağımsızlık Parkı düzenlenen törenle hizmete açıldı.

TİKA, Bsona Hersek'te gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Saraynosna’ya 90 kilometre uzaklıkta bulunan ve Osmanlı İmparatorluğu’na 19 vezir yetiştirmesiyle bilinen Travnik’teki park açılışı şehirde büyük coşkunun yaşanmasına neden oldu.  Yaklaşık 4 dönümlük bir alan üzerine yaptırılan  ve içinde spor sahaları, oturma alanları, kondisyon aletleri, piknik alanları bulunan parkın açılışına Orta Bosna Kantonu Başbakanı Tahir Lendo, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Travnik Belediye Başkanı Admir Hadziemric, TİKA Saraybosna Koordinatörü Ömer Faruk Alımcı, İzmit’ten giden kalabalık bir heyet ile bölge halkı katıldı.

Parkın açılışında Travnik Belediye Başkanı Admir Hadziemric, “İzmit’ten gelen misafirlerimizi ağırlamaktan büyük mutluluk duymaktayız. Belediye Başkanımız Dr. Nevzat Doğan’a da şehrimize böylesine güzel bir parkı kazandırdığı için ne kadar teşekkür etsem azdır. Bu park aramızdaki dostluk ve kardeşliği daha da güçlendirecektir. Türkiye’nin güçlü olması bizlerin de burada güçlü ve huzur içinde olmamız demektir” dedi.

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan ise, "Bizler burada misafir değil kendi evimizde gibiyiz. Travnik'teki kardeşliğimiz kağıt üzerindeki kardeşlikten öteye asırlardır süre gelen kardeşliktir. Bosna Hersek’in bağımsızlığında çok büyük rol oynayan ve bir dünya lideri olan Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’i de rahmet ve saygıyla anıyorum. Her zaman kalbimizde yaşayacaktır” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından parkın açılışı gerçekleştirildi.

Sonraki Haber

TİKA'nın Hazırladığı Büyük Türkçe Sözlük 98 Ülkeye Gönderildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın katılarıyla hazırlanan içinde 300 binden fazla kelime bulunan 10 ciltlik Büyük Türkçe Sözlük, üniversiteler, kütüphaneler, Türkçe dil eğitim merkezleri ve akademisyenlere dağıtılmak üzere 98 ülkeye gönderildi. TİKA prestij...