Haberler

15 Ocak 2015

Bosna Hersek’te Drin Zihinsel Engelliler Merkezi’ne Tadilat ve Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Bosna Hersek’de bulunan Foynica şehrinde faaliyet gösteren Drin Zihinsel Engelliler Merkezi’ne tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu.

Drin Zihinsel Engelliler Merkezi Bosna Hersek’de bulunan Foynica şehrinde faaliyet gösteren aktif bir merkez olma özelliğini taşıyor. Söz konusu kurumda, Bosna Hersek’in farklı bölgelerinden gelen 500 çocuk ve yetişkin zihinsel engelliye hizmet veriyor. 1992-95 savaşında birçok kurum gibi zarar göre Drin Zihinsel Engelliler Merkezi, savaştan sonra ciddi bir tadilat görmemişti. Bu kapsamda TİKA’ya başvuruda bulunan Drin Zihinsel Engelliler Merkezi yetkilileri projenin öneminden bahsederek acil desteğe ihtiyacı olduğunu ifade ettiler. Projeye önem veren TİKA, Drin Zihinsel Engelliler Merkezi’nin Trim laboratuvarı ve fizik tedavi merkezinin tadilatını yapıp donanımını sağladı. Kasım ayı içerisinde tamamlanan proje düzenlenen törenle hizmete açıldı. 

Törene, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik, Foynica Belediye Başkanı Salkan Merdzaniç, Orta Bosna Kantonu Sağlık ve Sosyal Çalışmalar Bakanlığı temsilcisi, Bosna Hersek Federasyonu Sağlık Bakanlığı temsilcisi, Drin Zihinsel Engelliler Merkezi Müdürü Elmedin Huskiç, Merkezde tedavi gören hastalar, çalışanlar ve Foynica halkı katıldı.

Açılış sırasında Drin’de tedavi gören hastalar, şiir okudu, şartkı söyledi ve halk oyunları gösterisinde bulundular. Törende açıklamalarda bulunan TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik, buradaki insanlara acımamamız gerektiğini, onlara şefkat, merhamet ve sevgi göstermemiz gerektiğini söyleyerek her zaman bu tür projelere destek vermeye hazır olduklarını belirtti. TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Çevik bu insanlara destek sağlamanın önemine dikkat çekerek, onların bize bir emanet olduğunu ve onlara sahip çıkmamız gerektiğini söyledi. Biri doğuştan ikincisi sonradan olan engelliliğin iki türlü olduğunu, ve herkesin potansiyel engelli olduğunu söyleyen TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Çevik, ayrıca bunun bir dini görev olduğunu vurguladı.

Drin Zihinsel Engelliler Merkezi Müdürü Huskiç ise Drin’in tarihçesinden bahsederek bu önemli destekten dolayı TİKA’ya teşekkür etti. Bakanlık sözcüsü de yaptığı konuşmada projenin öneminden bahsederek Türkiye Devletine ve halkına teşekkür etti. Konuşmaların ardından kurdele kesilerek, Drin Zihinsel Engelliler Merkezi’nin diğer bölümleri gezildi ve hastalar ziyaret edildi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Honduras Ulusal Üreticiler Birliği’ne Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Honduras Ulusal Üreticiler Birliği (ANDİ) Parlak Projelere Destek, Eğitim ve Danışmanlık Merkezine ofis malzemesi desteğinde bulunuldu. TİKA’nın Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde üretim sektöründe gerçekleştirdiği projeler kapsamında Honduras...