Haberler

02 Nisan 2016

Bişkek Kırgız Türk Dostluk Hastanesi Protokolü İmzalandı

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından inşa edilecek 52 yataklı modern hastanenin protokolü imzalandı.

TİKA, Kırgızistan’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Özellikle sağlık alanında Kırgızistan’da önemli projelere imza atan TİKA tarafından Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi inşa edilmesine ilişkin protokol Kırgızistan Sağlık Bakanı Talantbek Batıraliev, Bişkek Belediye Başkanı Albek İbraimov ve TİKA Kırgızistan Koordinatörü Evren Rutbil tarafından imzalandı.

Protokol kapsamında inşa edilecek 52 yataklı ve 11.000 m² kapalı alana sahip hastanenin donanımı ve hastanede çalışacak personelin eğitimi de TİKA tarafından karşılanacak. Hastanede; kardiyoloji, kalp-damar cerrahisi, radyoloji ve gastroenteroloji gibi en çok ihtiyaç duyulan klinik hizmetlerinin verilmesi planlanıyor.

Sağlık Bakanı Batıraliev “Bugün ülkedeki en büyük projeye imzalar atıldı”

Protokol töreninde konuşan Kırgızistan Sağlık Bakanı Talantbek Batıraliev, söz konusu protokol ile Kırgızistan ve Türkiye arasında sağlık alanındaki işbirliğinin daha da artacağını belirterek, “Bu çok önemli bir proje. Bugün ülkedeki en büyük projeye imzalar atıldı. İnşa edilecek hastane sadece Bişkek’e değil, bütün ülkeye hizmet verecek” dedi.

Bişkek Belediye Başkanı Albek İbraimov ise, belediyenin projeye her türlü gerekli altyapı desteğini sağlayacağını taahhüt etti. TİKA Kırgızistan Koordinatörü Evren Rutbil de söz konusu projenin Kırgızistan’daki en önemli TİKA projelerinden biri olduğunu vurgulayarak inşası ve tefrişatı en yeni teknolojiye uygun olarak yapılacak hastanenin sadece Kırgızistan’ın değil Orta Asya’nın en iyi hastanelerinden biri olacağını belirtti.

TİKA tarafından daha önce 2012 yılında Kırgızistan’ın Oş şehrinde inşa edilen 2.760 m² kapalı alana sahip Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi’nde yılda ortalama 100.000 hasta tedavi ediliyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Afganistan’da Öğrenci Yurtlarına Gıda Yardımı

Afganistan'da çeşitli üniversitelerde öğrenim gören dar gelirli öğrencilerin kaldığı yurtlara Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından gıda yardımı bulunuldu. 4 Vakfa bağlı yurtlarda 650 öğrenciye yönelik 6 aylık gıda ihtiyacını karşılayacak pirinç, şeker,...