Haberler

19 Aralık 2017

Başbakan Yıldırım Bangladeş'te TİKA Tarafından Yaptırılan Kemoterapi Ünitesinin Açılışını Yaptı

Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş’te inşaatı ve donanımı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından yaptırılan 66 yatajlı Shaheed Suhrawardy Tıp Fakültesi ve Araştırma Hastanesi bünyesindeki kemoterapi merkezinin açılışını yaptı.

Başbakan Yıldırım'a merkezin açılışında Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı, AK Parti Nevşehir Milletvekili ve TBMM Bangladeş Dostluk Grubu Başkanı Ebubekir Gizligider ile AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu eşlik etti..Yıldırım, daha sonra üniteyi gezerek incelemelerde bulundu ve görevlilerden bilgi aldı.

1963 yılında kurulan 850 yataklı Shaheed Suhrawardy Tıp Fakültesi Hastanesi, Bangladeş Parlamento binasının da mimarı olan Louis Kahn tarafından tasarlandı. Başkent Dakka’nın sağlık alanında en büyük kurumlarından biri olan  hastane her yıl 50 öğrenciyi eğitiyor.

Açılışı Başbakan Yıldırım tarafından yapılan Kemoterapi Ünitesinde ise doktor ve hemşire odaları, röntgen odası, kemoterapi tedavi odası, yatan hasta odaları, dinlenme alanları, tuvalet ve banyolar ile bahçe dinlenme alanı bulunuyor.

Hastane için sağlanan ekipmanlar arasında hasta yatakları, yoğun bakım yatakları, sterilazatörler, kemoterapi koltukları, tekerlekli sandalyeler, sedyeler, rontgen cihazı, nabız ölçüm cihazı, hasta başı monitörleri vb. cihazların yanı sıra mobilya ve sarf malzemeleri bulunuyor.

Modern dizaynı ve son teknoloji ekipmanları ile ülkede şimdiden örnek gösterilen ve büyük ilgi toplayan Türk-Bangladeş Kemoterapi Ünitesi TİKA’nın sağlık alanındaki destekleri ile hizmetlerini bir üst seviyeye taşıdı. Kurulan ünite sayesinde, aynı zamanda eğitim hastanesi olarak hizmet veren Shaheed Suhrawardy Hastanesi’nde ve uzun vadede tüm ülkede kanser tedavisinde hem hastalara sunulan hizmet, hem de sağlık personeli eğitimi bakımından büyük bir ilerleme kaydedileceği bekleniyor. Diğer taraftan, hastane personeline 2018 yılı başında onkoloji alanında Türkiye’de eğitim verilmesi planlanıyor.

Açılışın ardından Arakanlı Müslümanların yaşadığı kampları ziyaret etmek üzere Cox’s Bazar şehrine geçen Binali Yıldırım TİKA, Kızılay, AFAD ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kamplar ve civarında gerçekleştirdiği hizmetleri yerinde inceledi.

Başbakan Yıldırım, Cox’s Bazaar ziyareti esnasında Arakanlı hastalar için kapasite artırımı sürecinde olan Cox’s Bazar Devlet Hastanesi’ne TİKA tarafından temin edilen ambulans ve personel servis aracının anahtarlarını yetkililere teslim etti.

250 yataklı Cox’s Bazaar Devlet Hastanesi bölgede yaşayan yerel halkın yanı sıra, Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanlara da hizmet veriyor. İlerleyen günlerde anılan hastaneye 100 ilave yatak kapasitesi kazandıracak bölüm ile ameliyathanenin TİKA tarafından kurulması planlanıyor.

Sonraki Haber

Özbekistan’da Sergeli Turizm Koleji Hizmete Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam, temaslarını sürdürdüğü Özbekistan'da Turizmi Geliştirme Devlet Komitesi Başkanı Aziz Abduhakimov ile TİKA tarafından tadilat ve donanım desteği verilen Sergeli Turizm Koleji’ni hizmete açtı. TİKA...