Haberler

06 Eylül 2016

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak Budapeşte'de Resmi Temaslarda Bulundu

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Macaristan Başbakan Yardımcısı Zsolt Semjen ile bir araya geldi. Resmi temaslarda bulunmak üzere Macaristan'da bulunan Kaynak, Macar mevkidaşı Semjen ile görüştü. Ulusal Meclis binasındaki görüşme, gazetecilerin görüntü almasının ardından basına kapalı devam etti.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, “Görüşmede ortak olarak ülkelerimizi ilgilendiren birçok konuyu ele aldık. Pek çok hususta benzer şeyler düşündüğümüzü gördük. Macaristan ile yüksek düzeyli stratejik işbirliği mekanizmamız var. Ama Macaristan'ın yakın dönemdeki önemi 15 Temmuz’da yaşanan başarısız darbe girişimi sonrasın da ilk tepkiyi veren Avrupa ülkesi olmasıdır. Macaristan Ankara Büyükelçisi meclisini ziyaret etti, ayrıca Macaristan Dışişleri Bakanı hemen ertesi gün Türk demokrasisinin yanında olduğunu belirtmiştir.” dedi.

Görüşmede Macaristan Başbakan Yardımcısı Zsolt Semjen TİKA ile işbirliği içinde olmaktan ve ülkede yürütülen projelerden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Projelerin artarak devam etmesini arzu ettiklerini vurguladı.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Macaristan Başbakan Yardımcısı Zsolt Semjen ve Ulusal Ekonomi Bakanı Mihaly Varga ile Gül Baba Türbesi Restorasyonu ve Rekonstrüksiyonu ile Çevre Düzenlemesi Projesi'nin temel atma törenine de katıldı.

Budapeşte Gül Baba Türbesi Restorasyonu Başlangıç Töreni Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak'ın konuşmalarıyla başladı. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Macaristan Başbakan Yardımcısı Zsolt Semjen projeyle ilgili bilgi aldı.

Macaristan'da TİKA’nın restore ettiği bir okulun sanat sınıfının açılışına katılacak olan Kaynak, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nde bu ülkede yaşayan Türk vatandaşlarıyla da bir araya gelecek. Kaynak, ayrıca Kanuni Sultan Süleyman ve Miklos Zrinyi'nin vefatının 450. yıl dönümü etkinliğine de katılacak.

Sonraki Haber

Gül Baba Türbesi Restorasyonu Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın Katılımıyla Başladı

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Macaristan Başbakan Yardımcısı Zsolt Semjen ve Ulusal Ekonomi Bakanı Mihaly Varga Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yürütülen Gül Baba Türbesi Restorasyonu ve Rekonstrüksiyonu ile Çevre Düzenlemesi Projesi'nin başlangıcı...