Haberler

28 Şubat 2015

Başbakan Yardımcısı Prof.Dr. Numan Kurtulmuş Fas'ta TİKA Projelerinin Açılışını Yapacak

 

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, üst düzey bir heyetle Fas'a yapacağı resmi ziyarette, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile Yunus Emre Enstitüsü'nün organize ettiği programların açılışını yapacak ve üst düzey temaslarda bulunacak.  

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Fas’ın başkenti Rabat’ta başlayacak programın ilk gününde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü'nden yirmi beş kişilik bir sanatçı heyeti tarafından Rabat’ta V. Muhammed Tiyatro salonunda verilecek Türk Sanat Musikisi konserine katılacak. Konser öncesinde ise Yunus Emre Enstitüsü tarafından organize edilen Panorama Türkiye sergisinin açılışı yapılacak.

Kurtulmuş, ziyaretin ikinci gününde Fas Krallığı kabine üyeleriyle yapacağı görüşmeler çerçevesinde Fas Başbakanı Abdelilah Benkiran, Fas Yükseköğrenim Bakanı Lahcen Daoudi, Fas Kültür Bakanı Amine Sbihi, Fas İslam İşleri ve Vakıflar Bakanı Ahmed Toufiq ve Yurtdışında Yaşayan Faslılar Bakanı Anis Birou ile bir araya gelecek.

FasYükseköğrenim Bakanı Lahcen Daoudi ile yapılacak görüşmede, Marakeş Kadı Ayyad Üniversitesi tarafından Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’ndan (TİKA) talep edilen merkez kütüphane binası inşası ile ilgili de müzakerelerde bulunulacak. Fas Kültür Bakanı ile yapılacak görüşmelerde ise Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ile Fas Kültür Bakanlığı’nın el yazması eserlerin restorasyonu, karşılıklı eğitim ve donanım destekleri gibi hususlardaki olası işbirliğine dair basın toplantısı düzenlenecek. Basın toplantısında ayrıca Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu (AYK) ile Fas Kültür Bakanlığı arasında karşılıklı eserlerin çevrilmesine dair işbirliğinin ilanı söz konusu olacak. Kurtulmuş’un Türkiye'nin Rabat Büyükelçiliği’nin vereceği öğle yemeği kapsamında Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) "Faslı mezun öğrencileri" ile buluşması da bekleniyor. Yine program çerçevesinde YTB heyetinin Kazablanka'da da çeşitli temaslarda bulunması öngörülüyor.

Kurtulmuş'tan "Medeniyet Tasavvuru" başlıklı konferans

İkili görüşmelerin ardından Rabat’taki Milli Kütüphanede "Medeniyet Tasavvuru" başlıklı bir konferans verecek olan Kurtulmuş, Faslı akademisyen ve öğrencilerle de bir araya gelecek. Kurtulmuş, konferansın ardından kütüphanede Türkiye’den getirilen "Osmanlı Kaftanları" ve "Osmanlı Fermanları" adlı sergilerin de açılışını yapacak. Kurtulmuş, daha sonra V. Muhammed Üniversitesi’nde faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitüsü Rabat Türk Kültür Merkezi’ni ziyaret ederek, merkezde Türk dili ve kültürüne ilgi duyan öğrencilerle bir araya gelecek. 

Fes’te Türk Kültürü programı ve Kuzey Afrika’nın En Eski Üniversitesi Al-Karavin Üniversitesi Temasları

4 Mart Çarşamba günü, TİKA tarafından tefrişatı ve donanım desteği yapılan Rabat’taki Muhammed V Üniversitesi Rektörlük binasındaki çok amaçlı Oditoryumun açılışını yapacak olan Kurtulmuş, akabinde ise geçtiğimiz Aralık ayında vefat eden Fas eski Başbakan Yardımcısı Abdullah Baha’nın da kabrini ziyaret edecek.

Öğleden sonra Fes’e hareket edecek olan Kurtulmuş, Fes-Boulemane Valisi  Mohamed Dardouri’nin heyet onuruna vereceği akşam yemeğine iştirak edecek. 5 Mart Perşembe günü Fes Valisi ile ikili bir görüşme gerçekleştirecek olan Kurtulmuş, 9. yy’da kurulmuş olan Kuzey Afrika’nın en eski üniversitesi unvanına sahip Al-Karavin Üniversitesi yönetimi tarafından ağırlanacak ve Türkiye’deki yükseköğrenim kurumları ile muhtemel işbirliği olanaklarını değerlendirecek.

Türk Hava Yolları'nın (THY) da kısmi destek verdiği Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş'un Fas ziyareti, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlıtopluluğun Dar Batha Belediye Salonu’nda vereceği Tasavvuf Musikisi konseri ile sona erecek.

 

Sonraki Haber

Türkiye'nin Orman Ağaçlandırma Su Sanitasyon Konularındaki Tecrübesi Geniş Bir Coğrafyaya Yayılacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile TİKA arasında ormancılık, çölleşme ve erozyonla mücadele, su, doğa koruma ve meteoroloji alanlarında belirlenen muhtelif konularda, diğer ülkelere yönelik proje geliştirme ve uygulama, teknoloji transferi ve paylaşımı, teknik inceleme, eğitim ve...