Haberler

25 Şubat 2015

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Budapeşte'de Gül Baba Türbesi'ni Ziyaret Etti

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'deki temasları kapsamında beraberindeki heyet ile birlikte restorasyonu Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yapılacak olan Gül Baba Türbesi'ne ziyarette bulundu.

Çeşitli temaslarda ve incelemelerde bulunmak üzere Macaristan’da bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader ile görüşmesinin ardından, beraberindeki heyet ile birlikte Gül Baba Türbesi'ne ziyarette bulundu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, türbede incelemelerde bulundu ve dua okudu. Başbakan Davutoğlu, restorasyonu TİKA tarafından gerçekleştirilecek olan Gülbaba Türbesi hakkında TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’dan bilgi aldı.

Kanuni Sultan Süleyman'ın daveti üzerine 1531 yılında Budin'e giderek burada bir tekke kuran, kısa sürede Buda halkının sevgisini kazanan ve 1 Eylül 1541'deki Budin savaşında şehit düştüğü bilinen Gül Baba'nın türbesinin, Türkiye ile Macaristan arasında imzalanan mutabakat zaptı kapsamında restorasyonu ve çevre düzenlemesinin TİKA tarafından yapılması planlanıyor. Gülbaba Türbesi ziyaretinin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu ve beraberindeki heyet Macaristan’dan Türkiye’ye döndü.  

Gül Baba Kimdir?

Asıl adı Cafer olan, Amasya Merzifon doğumlu Gül Baba, elinde tahta kılıcı, sarığında gülü eksik olmayan ve Kanuni Sultan Süleyman döneminde Avrupa seferlerine katılan önemli bir Bektaşi dervişidir. Gül Baba, Kanuni Sultan Süleyman’ın daveti üzerine 1526 yılında Budin seferine de katılmış ve Budin alındıktan sonra 1531 yılında Budin’e yerleşerek orada 10 yıl yaşamıştır. Evliya Çelebi’nin anlattığına göre 1 Eylül 1541 yılında vefat eden Gül Baba’nın cenaze namazına Kanuni Sultan Süleyman dâhil 200.000 kişi katılmıştır.

Gül Baba, sadece Türkler değil, Macarlar tarafından da çok sevilen, Budapeşte’de bulunan Türbesi ile hala ismi yaşatılan önemli bir şahsiyettir. Bu sebeple Gül Baba Türbesi ve çevresinin restorasyonu, hem Türkiye hem de Macaristan tarafından önemli bir işbirliği olarak kabul ediliyor.

Sonraki Haber

Fildişi Sahilleri ve Burkina Faso'dan Gelen Radyo Personeline Eğitim Desteği

Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Afrika ile Medya Alanında İşbirliği Projesi kapsamında Fildişi Sahilleri ve Burkina Faso’dan gelen radyo personelinin İstanbul’da eğitim almasını sağladı. TİKA birçok Afrika ülkesinde kamu kurumları ve sivil toplum...