Haberler

27 Temmuz 2017

Bangladeş’te Sağlık ve Eğitim Altyapılarının Geliştirilmesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bangladeş’te Sağlık ve Eğitim Altyapılarının Geliştirilmesine yönelik projeler devam ediyor.

TİKA, faaliyet gösterdiği coğrafyalarda gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Özellikle sağlık alanında önemli projelere imza atan TİKA, Bangladeş’te gelir düzeyinin en düşük olduğu bölgelerden olan kuzey ve güneydoğu Bangladeş’e yönelik projeler gerçekleştirmeyi sürdürüyor.

Bu çerçevede son dönemde tamamlanan projeler kapsamında, Bangladeş’in kuzeyinde bulunan Lalmonirhat ilinin Hatibanda ilçesinde bulunan Gotamari Sağlık ve Aile Planlama Merkezi’ne sağlanan ekipman yardımı ile ilçenin büyük bir ihtiyacı karşılanmış oldu. Nüfusu 206 bin olan ilçede, özellikle kadın sağlığı ve çocuk doğum konularında büyük sıkıntılar yaşanıyor. Birinci basamak sağlık kuruluşlarının yeterli donanıma sahip olmaması, ulaşım koşullarının özellikle muson dönemlerinde, ihtiyaç sahiplerinin sağlık hizmetlerine ulaşımında sorunlar yaşanmasına sebep oluyor.

TİKA ilçenin sağlık ve aile planlaması alanında ihtiyacını karşılamak üzere kurulan ancak gerekli sağlık ekipmanlarının temininde yaşanan sıkıntılar nedeniyle yeterli hizmet vermekten uzak olan Gotamari Sağlık ve Aile Planlama Merkezi’ne temin ettiği ambulans, hasta yatağı, autoclove, çeşitli sağlık ekipmanları, doğumhane aydınlatması gibi yardımlar ile Merkezi daha işlevsel bir hale getirdi.

Bir doktor, Üç hemşire olmak üzere toplam 7 personel ile hizmet vermekte olan Merkez’de günde ortalama 1 olmak üzere ayda 30 doğum gerçekleşiyor. Sağlanan ekipmanlar ile Merkez’e başvuran hastaların daha iyi hizmet almalarının sağlanması ile birlikte, ambulans ile hastaların bulunduğu yerlere de hizmet götürülme imkanı sağlanmış, gelir düzeyinin oldukça düşük olduğu bölge halkının sağlık hizmetlerine erişiminin artmasına büyük katkı verildi.

Sağlık hizmetlerinin yanısıra eğitim hizmetlerinde de yetersiz olan Lalmonirhat ilininin Barakhata ilçesinde bulunan Bir Muktijodda Mottahar Hossein Lisesi’nde eğitim ekipmanları yardımında bulunuldu. 2015 yılında inşaatı tamamlanan ancak gerekli eğitim ekipmanlarının temin edilememesi sebebiyle eğitim hizmeti verilemeyen okula sağlanan ekipmanlar ile bölgede yaşayan 350 öğrencinin, eğitim hizmeti almak için daha uzak mesafelere gitmelerine engel olundu.

Yetkililer, okul inşaatının 2 yıl önce tamamlandığını, ancak sıra, bilgisayar, yazı tahtası vb. gibi en temel eğitim malzemelerinin temin edilememesi sebebiyle hizmete giremediğinde bahisle, Türk halkı tarafından sağlanan bu yardımlar ile başta öğrenciler olmak üzere bölge halkının büyük bir memnuniye içinde olduğunu ifade ederek şükran duygularını dile getirdiler.

Proje kapsamına elektriği olmayan okula jeneratör, sıra, masa, bilgisayar vb. eğitim ekipmanları temin edildi.

Sonraki Haber

Orta Amerika Bölgesindeki İlk Biyolojik Mücadele Laboratuvarı Honduras’ta Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından orman zararlıları ile mücadele kapsamında Honduras’ın başkenti Tegucigalpa’da kurulan Ömer Halisdemir Biyolojik Mücadele Laboratuvarı düzenlenen törenle hizmete açıldı. Orta Amerika Bölgesinde meydana gelen iklim değişikliği ve El...