Haberler

02 Aralık 2016

Bangladeş’te Morshed Alam Lisesi’ne Digital Sınıf Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bangladeş’in Noakhali şehrinin Begümganj İlçesi Nateswar Köyü’nde bulunan Morshed Alam Lisesi’ne dijital sınıf kuruldu.

TİKA, Bangladeş’e gerçekleştirdiği projelerle destek vermeye devam ediyor. Bu kapsamda Bangladeş’te farklı sektörlerde önemli projelere imza atan TİKA tarafından Bangladeş’in Noakhali şehrinin Begümganj İlçesi Nateswar Köyü’nde bulunan Morshed Alam Lisesi’ne dijital sınıf kuruldu.

TİKA tarafından gerçekleştirilen projeyle, 1987 yılında kurulan ve 20 derslikte 900 öğrencinin eğitim gördüğü Morshed Alam Lisesi’nde eğitim gören öğrenciler ilk kez bilgisayar ile tanışma imkânına kavuşmuş oldu. Bangladeş’in güneyinde yer alan Begümganj İlçe’sinde yaklaşık 560 bin kişi yaşıyor. Begümganj ilçesine bağlı 16 köy bulunmakta olup, okuryazar oranı % 47 olarak biliniyor.

Bangladeş Hükümeti, Vizyon 2021 başlığı altında Digital Bangladeş projesini uygulamaya geçirmişti. Proje kapsamında belirtilen hedeflerin tutturulması için büyük önem taşıyan okul çağındaki çocukların bilgisayar teknolojileri ile tanışmasına büyük önem atfediliyor. Bu kapsamda TİKA tarafından gerçekleştirilen söz konusu proje Bangladeş makamları tarafından büyük memnuniyetle karşılandı.

Sonraki Haber

Ukrayna Kamu Personel İdaresine Bilişim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ukrayna Ulusal Kamu Hizmeti Başkanlığı’na bilişim ekipmanı desteğinde bulunuldu. T.C. Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı’nın Ukrayna’daki muadil kurumu olan Ukrayna Ulusal Kamu Hizmeti Başkanlığı, Ukrayna’da kamu hizmetine yönelik...