Haberler

21 Nisan 2017

Bangladeş’te Görme Engelli Çocuklara Okul Taşıtı

Bangladeş’te Görme Engelli Çocuklara Okul Taşıtı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Bangladeş’in Gazipur ilinde bulunan görme engelli çocukların, yurt ile okulları arasında güvenli ulaşımlarının sağlanması amacıyla, ülkede yaygın olarak kullanılan ve Tempo adı verilen servis aracı temin edildi.

Gazipur’da bulunan Asistance for Blind Children (ABC) isimli sivil toplum kuruluşu tarafından ihtiyaçları karşılanan yaşları 6 ila 18 arasındaki 70 görme engelli çocuk, ABC tarafından sağlanan yurtlarda kalarak eğitimlerine devam ediyorlar.

Yaşam satandartları, ülke koşulları, altyapı eksiklikleri vb. alanlarda yapılan istatistiklerde hep alt sıralarda yer alan Bangladeş, özellikle de engelli vatandaşlarına sağlanan imkanların yetersizliği açısından da alt sıralarda bulunuyor. Karayollarının yetersizliği, eğitimsiz hatta ehliyetsiz sürücülerin sayısal üstünlüğü, alınan önlemlerin yok denecek kadar az olması  yaşanmakta olan trafik karmaşasının başlıca sebepleri arasında bulunuyor. Bu karmaşa, okullarına gitmeye çalışan görme engelli çocuklar için öngörülebilir bir sürü tehlike içeriyor.

TİKA tarafından temin edilen aracın kullanıma verilmesiyle, Bangladeş’te yaygın olarak kullanılmakta olan ve Rikshaw (Rikşa) adı verilen ilkel taşıtlar ile okullarına ulaşmaya çalışan çocuklar için daha güvenli ve hızlı bir ulaşım imkânı sağlanmış oldu.

Görme engelli çocukların ikamet ettikleri yurt ile okulları arasında bulunan ve oldukça yoğun ve kuralsız bir tarafik akışının bulunduğu Gazipur karayolunda her türlü standarttan yoksun ilkel ulaşım araçları ile okullarına gitmeye çalışan çocuklar, TİKA tarafından temin edilen okul taşıtının sevincini yaşıyorlar.

Görme engelli çocuklara yönelik hizmetler veren ABC, hayırsever vatandaşlar tarafından finanse edilen göz hastanesiyle de günde ortalama 250 hastaya hizmet veriyor.

Sonraki Haber

TİKA Kırgızistan’da İşitme Tarama Sistemi Kuruyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından 2017 yılı başında oluşturulan Ana - Çocuk Sağlığını Destekleme Programı (AÇSAP) kapsamında Kırgızistan’da başlatılan İşitme Tarama Eğitimleri, ülkede işitme tarama sistemi kurulması yönünde önemli bir aşamaya ulaştı. Uzmanlar,...